top of page

Symbolika 12 tradycyjnych dań na Wigilię.

10 grudnia 2020
  • Facebook
  • Twitter
  • SoundCloud Ikona społeczna
  • YouTube
hands of woman holding Christmas Eve waf

Tradycyjnie na polskim stole w Wigilię stawia się 12 potraw. Ich liczba jest symboliczna. Zgodnie z chrześcijańską tradycją odpowiada dwunastu apostołom, natomiast według wierzeń ludowych nawiązuje do 12 miesięcy w roku.  Jednak nie wszystkich stać było na dwanaście potraw z tego powodu ludzie ubożsi spożywali tylko dziewięć, siedem lub mniej dań. Nie były to jednak  liczby przypadkowe. Siedem to liczba dni w tygodniu, a dziewięć było chórów anielskich.

Jeśli o tradycji i symbolice mowa to warto przypomnieć, że:

  • przy stole zostawiamy jedno wolne miejsce dla niezapowiedzianego gościa;

  • pod obrus wkładamy sianko jako symbol stajenki, w której urodził się Jezus; 

  • do stołu siadamy w momencie pojawienia się pierwszej gwiazdki, która wskazywała Trzem Królom drogę do stajenki, w której na świat przyszedł Jezus;

  • dzielimy się opłatkiem - symbolem, pojednania, przebaczenia i miłości.

 

Potrawy wigilijne przyrządza się z płodów ziemi, takich jak: mak, ryby, kapusta, groch i miód. Według tradycji Bożego Narodzenia w tym dniu powinniśmy przygotowywać potrawy ze wszystkiego, co rodzi się w polu, lesie i na łące. Natomiast  spróbowanie każdego z dań ma zapewnić nam dostatek, witalność i szczęście na kolejny rok, ominięcie choćby jednej potrawy oznacz, że ominie nas jakaś przyjemność w ciągu następnego roku.

W zależności od regionu Polski oraz tradycji rodzinnych dania mogą się trochę różnic między sobą. W jednym domu będzie czerwony barszcz - w innym zupa grzybowa, w jednym kluski z makiem- w innym kutia. 

Tradycyjnie na polskich stołach tego wieczoru nie może zabraknąć: 

  1. Barszcz czerwony z uszkami / pasztecikami lub zupa grzybowa z łazankami.

  2. Pierogi z kapustą i grzybami.

  3. Kapusta z grochem lub z grzybami.

  4. Karp smażony lub w galarecie.

  5. Ryba po grecku.

  6. Śledź w śmietanie, oleju lub pomidorach.

  7. Sałatka jarzynowa.

  8. Kluski z makiem lub kutia .

  9. Makowiec.

  10. Piernik staropolski.

  11. Sernik.

  12. Kompot z suszu.

SYMBOLIKA dań:

  • Barszcz czerwony to wielu domach tradycyjna zupa wigilijna. Z burakami związane jest wierzenie, że ten kto je spożywa doczeka sędziwego wieku, przez całe długie życie ciesząc się nieskazitelną urodą. Może coś w tym jest, ponieważ  buraki  poprawiają morfologię.

  • Zupa grzybowa. Dawniej grzyby kojarzone były z siłą i zdrowiem, a w tradycji ludowej wierzono, że mają one magiczną moc. Oprócz zupy grzybowej grzyby pojawiają się także w kapuście wigilijnej, bigosie, krokietach, uszkach czy pierogach.

  • Ryby. Tradycyjnie Wigilia jest kolacją postną, dlatego zamiast mięsa podaje się ryby, które symbolizują Jezusa i odradzanie się do życia. Najczęściej jest to przede wszystkim smażony karp czy śledzie. Z rybnych dań tego dnia na wigilijnym stole pojawiają się różnego rodzaju sałatki rybne, ryba po grecku czy śledzie w śmietanie, pomidorach lub oleju, które symbolizują post i wyczekiwanie.

  • Kapusta, grzyby i groch miały domownikom przynosić szczęście, dostatek oraz zapewniać zdrowie, czyli miały chronić przed chorobami. Kapusta zaś symbolizuje trwałość sił życiowych.

  • Kompot z suszu to typowy wigilijny napój,  wywar z gotowanych suszonych owoców takich jak jabłka, śliwki i gruszki. Można do niego dodać suszone morele, figi i rodzynki. Obowiązkowo musi się w nim znaleźć laska cynamonu i kilka goździków. Poprawia trawienie, więc idealnie komponuje się z dość ciężkostrawnym wigilijnym posiłkiem. Jabłka są symbolem miłości i zdrowia. Gruszki według starych wierzeń miały przynosić długowieczność, a śliwki odpędzały złe moce. Natomiast suszone rodzynki i figi były symbolem oczyszczenia i obfitości.

  • Według wierzeń ludowych mak przynosił bogactwo, dostatek, urodzaj i płodność. Dlatego tak ważnymi potrawami na wigilijnym stole są kutia, kluski z makiem czy makowiec. Chrześcijańskie źródła  podają, że ona Golgocie, gdzie umarł Jezus, w miejscu gdzie skapnęła Jego krew wyrósł mak. 

  • Piernik symbolizował dobrobyt i kojarzył się z wyższym statusem społecznym.

  • Z kolei chleb jest symbolem nowego życia oraz dobrobytu. Jego spożycie podczas wigilijnej kolacji ma zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku. Zresztą przed erą chrześcijaństwa ludzie w Wigilię (zwaną wtedy Szczodre Gody lub świętem Zimowego Staniasłońca) dzielili się chlebem a nie opłatkiem.  

Warto wiedzie, że te obrzędy  były na polskich ziemiach zanim pojawiło się chrześcijaństwo. To chrześcijaństwo  zaadoptowało symbolikę i zwyczaje Szczodrych Godów święta Słowian aby ludzi, przywiązanych do swoich tradycji i  obrzędów, przekonać do nowej religii chrześcijańskiej. Święta Bożego Narodzenia jakie znamy dziś obchodzimy dopiero od IV-V w naszej ery.  

Smacznych i zdrowych świąt, aby

2021 był rokiem radości i obfitował w to wszystko,

 czego brakowało nam w 2020. 

Może zainteresuje Cię:

Set of matcha powder bowl wooden spoon a

Matcha to niezwykle zdrowa herbata, którą warto na stałe wprowadzić do swojego jadłospisu.

chocolate fondue with fruits assortment
Fondue czekoladowe.

Czekolada zawiera co najmniej kilka składników odpowiadających za jej zmysłowe właściwości,

Celery cream soup in white plate on gray

Seler to afrodyzjak więc jeśli planujesz romantyczną kolację koniecznie wykorzystaj to warzywo. 

bottom of page