top of page

7 przyzwyczajeń, które zwiększają 

inteligencję

13 kwietnia 2018
  • Facebook
  • Twitter
  • SoundCloud Ikona społeczna
  • YouTube
Brain gears and cogs. Mental illness, ps

Przez kilka stuleci ludzie wierzyli, że ich talenty mogą być tylko darowane przez Boga. Myśleli, że urodzili się z pewnym poziomem IQ, z którym nic nie da się zrobić. 

Liczne badania pokazują, że ​​możemy dostroić naszą inteligencję i zwiększyć nasze zdolności. Przyswajanie nowych umiejętności pomaga naszemu mózgowi w tworzeniu ścieżek neuronalnych, które korzystnie wpływają na jego funkcjonowanie, a tym samym intelekt. Poniżej siedem zainteresowań, które zwiększają IQ.

Najczęściej czytane:

1. GRAJ NA INSTRUMENTACH MUZYCZNY

 

Badania (1)  sugerują, że regularne granie na instrumencie zmienia kształt oraz moc mózgu i może być stosowane w terapii w celu poprawy zdolności poznawczych.

Jest to najważniejsza ze wszystkich czynności, ponieważ ma największy wpływ na mózg. Zwiększa wyobraźnię, moc obserwacyjną, komunikację, zdolności matematyczne, przynosi korzyści naszej pamięci, funkcjonowaniu mózgu, umiejętnościom wykonawczym.  

 

 

 

 

2. CZYTAJ WSZYSTKO

 

To nie przypadek, że te bardzo spełnione i szczęśliwe osoby czytają dużo książek. Badania pokazują, że może to nie być tylko zabawa (2, 3).

Czytanie jest terapeutyczne na wiele sposobów. Czy to seria ,,Pieśń Lodu i Ognia", ,,Władca Pierścieni", czy ostatni Tygodnik Biznesowy, efekt jest taki sam - uspokaja nerwy i relaksuje głowę. 

Pomaga w łączeniu informacji, rozwiązywaniu dylematów, lepszym radzeniu sobie z problemami, rozpoznawaniu wzorców, rozumieniu ludzi. W świecie biznesu stanowi to wspaniałe umiejętności w zarządzaniu ludźmi.  

Czytanie zwiększa nasze kompetencje językowe, rozszerza  słownictwo, poszerza wiedzę i zwiększa aktywność mózgu. „Jeśli „mądrzejszy” oznacza posiadanie rozbudowanego słownictwa i większą wiedzę o świecie… to czytanie może sprawiać że ludzie są mądrzejsi” napisał psycholog Keith Stanovich (4

 

 

 

 

3. ĆWICZ REGULARNIE

 

Przeglądu badań oceniających wpływ gwałtownej aktywności fizycznej na sprawność poznawczą dorosłych (5) wykazały, że ćwiczenia aerobowe wykonywane przez 60 minut ułatwiają przetwarzania informacji. Natomiast wydłużone ćwiczenia, które prowadzą do odwodnienia, zagrażają zarówno przetwarzaniu informacji jak i pamięci.

Nie można wykonywać 20 pompek raz na trzy miesiące i spodziewać się wyników. Bardzo ważna jest tu regularność. Nie musisz codziennie fundować sobie ekstremalnej sesji treningowej. Nawet jeśli trwa to 15 minut dziennie, zrób to. Ćwiczenia poprawiają pamięć, koncentrację i zrozumienie.

Pamiętaj, że pozostanie w pozycji siedzącej zbyt długo, przynosi więcej szkody niż pożytku.

 

 

 

 

4. UCZ SIĘ NOWEGO JĘZYKA

 

Badania (6)  pokazują, że ci, którzy mówią więcej niż jednym językiem łatwiej rozwiązują zagadki. Nauka nowego języka pozytywnie wpływa na mózg i zwiększa pamięć. Poprawią się nawet Twoje umiejętności organizacyjne. Dodatkowy język będzie też świetnie wyglądał w Twoim CV. 

 

 

 

 

5. SPRAWDZIĆ SWOJE NAUCZANIE CAŁOŚCIOWE

 

Większość z nas zna koncepcję zapamiętywania nieskończonej liczby stron przed egzaminem - zasada 3Z (Zakuj - Zdaj - Zapomnij). Często szybko zapominamy to, co zapamiętaliśmy do egzaminu, ponieważ tak naprawdę ta wiedza nie jest nam potrzebna.

Sytuacja wygląda inaczej kiedy przyswajasz nowy język (7). Wtedy Twoja inteligencja wystrzeliwuje z powodu uczenia się całościowego. W trakcie tego procesu uczysz się dużych ilościach słów, znaków interpunkcyjnych, składni... i aby to wszystko zapamiętać musisz materiał powtarzać. Jeśli użyjesz tej techniki w swoim codziennym życiu to Ci bardzo pomoże. Kup mały notesik (taki do kieszeni lub torebki), w którym zapisuj ważne rzeczy i przeglądaj te fragmenty w wolnym czasie.

 

 

 

 

6. ĆWICZ SWÓJ MÓZG

 

Wszystko, co wywiera wpływ na Twój mózg:  gry (np. szachy), krzyżówki, zagadki, puzzle... zwiększa neuroplastyczność (8). Neuroplastyczność jest terminem używanym do opisania zmian w mózgu zachodzących w odpowiedzi na doświadczenie. Istnieje wiele różnych mechanizmów neuroplastyczności, od wzrostu nowych połączeń do tworzenia nowych neuronów. Mówiąc prościej to pozwala mózgowi lepiej się zorganizować. Nasz horyzont mentalny rozszerza się, a zdolności poznawcze poprawiają.

Neuroplastyczność  może  pomóc również w walce ze stresem i depresją.

 

 

 

 

7. MEDYTUJ

 

Naukowiec Richard Davidson przeprowadził eksperyment na tybetańskich mnichach (9). Chciał sprawdzić, czy niektóre umysłowe fale mogą być wytwarzane na żądanie.

Kiedy podczas medytacji naukowiec poprosił o skupienie się na współczuciu,  znalazł wszystkich mnichów w głębokim współczuciu.

Wyniki badań przeprowadzonych na tej  niezwykłej próbie sugerują, że w trakcie długoterminowej medytacji przez tysiące godzin, praktykujący faktycznie zmienili strukturę i funkcję swoich mózgów.

Największym wpływem i dobrodziejstwem medytacji jest manipulowanie emocjami. Możesz pomóc mózgowi przeprogramować się i wywołać każde uczucie, które potrzebujesz. To sprawia, że człowiek jest silniejszy. Badania nad mózgiem i medytacją wskazują, że "Wszyscy możemy wziąć odpowiedzialność za nasze mózgi” za emocje i myśli.

 

 

bottom of page