Naturalne barwniki do jajek
13 kwiecień, 2017
brązowy
Istnieje dużo sposobów ozdabiania wielkanocnych jajek. Najszybszą i najprostszą metodą barwienia jajek jest zanurzenie ich w wodzie z rozpuszczonym barwnikiem. Możemy kupić gotowe barwniki w sklepie, ale te zawierają chemię i są sztuczne lub poszukać naturalnej alternatywy w naszej kuchni. Niektóre kolory nie będą tak żywe jak te uzyskane ze sztucznych barwników, ale będą naturalne. Naturalne barwniki do jajek na Wielkanoc są zdrowsze, nie zmieniają bowiem smaku jajka i pomagają uniknąć ewentualnej alergii.
Jakie składniki wykorzystać aby naturalnie zabarwić wielkanocne jajka i zamienić je w śliczne pisanki, we wszystkich kolorach tęczy? Poniżej ściągawka z naturalnego barwienia jajek.
Można barwić na dwa sposoby:
-
Gotując jajka w osolonej, zabarwionej wodzie. Słona woda zmniejsza ryzyko pęknięć skorupki. Ważne też aby jajko, zanim będziemy je gotować, nabrało temperatury pokojowej. Wyjęte z lodówki i włożone do gotowania może popękać.
-
Zostawiając jajko na kilka godzi w roztworze uzyskanym po gotowaniu odpowiednich warzyw/ owoców/ przypraw. Aby uzyskać barwnik gotujemy w wodzie np. liście czerwonej kapusty czy buraki, a następnie wkładamy do uzyskanego roztworu jajka. Intensywność koloru zależy od czasu jaki jajko spędzi w zabarwionej wodzie czyli w naszym barwniku. Najintensywniejsza barwa będzie jeśli jajko spędzi w barwniku 24h, ale nawet 3h wystarczy aby zmieniło kolor.
Warto wybierać jajka o jasnych skorupkach, wtedy uzyskany kolor będzie intensywniejszy. Barwiąc naturalnie jajka odcień może nie być jednolity. Jajko może zabarwić się w plamki lub poszczególne jajka mogą różnić się między sobą stopniem i kolorem zabarwienia. Jest to całkowicie naturalne.
Aby zabarwić jajko wybierz jeden z poniższych składników i zagotuj go w wodzie, aby wyciągnąć z niego barwnik.
Czym barwić i na jaki kolor:
czerwony
różówy
żółty
pomarańczowy
niebieski
fioletowy
zielony
bordowy
brązowy
łupiny cebuli
herbata, kawa mielona (mocne wywary)
mocny sok z buraków
słaby sok z buraków
kurkuma (najlepiej świeży korzeń), curry, rumianek, szafran
dynia, marchew
czerwona kapusta
jagody, borówka amerykańska, owoce czarnego bzu
szpinak, natka pietruszki, szczypior, trawa