top of page

Dezynfekujący żel do rąk

8 marca 2020
  • Facebook
  • Twitter
  • SoundCloud Ikona społeczna
  • YouTube
bottle with antibacterial antiseptic gel

Higiena rąk ważna jest każdego dnia, a szczególnie w okresie 

gryp i przeziębieni. Myjemy ręce zawsze gdy wracamy do domu, uczymy dzieci, żeby  zanim usiądą do jedzenia odwiedziły łazienkę i zadbały o czyste ręce, aby myły ręce po skorzystaniu z toalety... W jesiennym i wiosennym sezonie grypowym omijamy kaszlących i kichających ludzi, pamiętamy o tym, że wiele infekcji przenosi się drogą kropelkową. Większość z nas nosi na codziennie żele lub chusteczki myjące na wypadek gdyby trzeba było oczyść ręce, bez wody i mydła.  A jednak kiedy nagle zostaje wykryty nowy wirus wpadamy

w panikę, wykupujemy dezynfekujące żele do rąk, lub co gorsza, już nie możemy kupić żądnego preparatu, bo wszystkie zostały wyprzedane. 

 

Dziś w wielu sklepach i aptekach zaczyna brakować środków do dezynfekcji rąk. Po pierwsze nie martw się, bez problemu możesz zrobić taki samemu w domu. Po drugie dezynfekcja rąk (przy użyciu żeli i chusteczek dezynfekujących) nie jest podstawową strategią zapobiegania infekcji. Według Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) częste i dokładne mycie rąk mydłem (przez co najmniej 20 sekund) to najlepsza metoda ograniczenia zarazków i  przenoszenia chorób.

Gdy mydło i woda nie są dostępne, środki dezynfekujące do rąk mogą być stosowane alternatywnie.

 

Alkohol w środkach dezynfekujących nadaje produktom zdolność do niszczenia mikrobów, a CDC zaleca, aby środki dezynfekujące zawierały 60% do 95% alkoholu w celu wyeliminowania zarazków. Według CDC środki dezynfekujące najlepiej działają na czyste dłonie i mogą być mniej skuteczne, gdy dłonie są tłuste lub wyraźnie brudne.

 

Pamiętaj, że wszelkie żele i inne środki do odkażania rąk są skuteczne, pod warunkiem, że mają odpowiedni stosunek alkoholu do innych składników. Badania pokazują, że stężenie alkoholu w tych środkach nie powinno być mniejsze niż 60%. 

Na stronach internetowych można znaleźć sporo przepisów na dezynfekujące żele do rąk, pamiętaj, że przepis musi mięć odpowiednią proporcję spirytusu do innych składników, tak aby moc końcowego preparatu nie była mniejsza niż 60% alkoholu. 

Dodanie emolientu, takiego jak żel z aloesu lub gliceryna, zapobiegnie wysuszeniu skóry przez środek dezynfekujący, a olejki eteryczne nadadzą mieszaninie przyjemny zapach, zgodnie z przepisem opublikowanym przez CBS News

 

Jeśli Twój roztwór to dwie trzecie 95% spirytusu i jedna trzecia emolientu, zawartość alkoholu w mieszaninie wyniesie 63,3% (95 razy 2/3). Aby uzyskać wyższą zawartość alkoholu, możesz stworzyć roztwór, który stanowi trzy czwarte 95% spirytusu i jedną czwartą emolientu, tworząc mieszaninę o zawartości alkoholu 71,2% (95 razy 3/4).

 

Mydło

 

Ogólnie rzecz biorąc, bardziej skuteczne w zapobieganiu chorobom jest mycie rąk niż ich odkażanie. Dzieje się tak, ponieważ mydło usuwa niektóre drobnoustroje, z którymi nie radzą sobie produkty na bazie alkoholu, takie jak Norowirus, Clostridium difficile - sprawców zagrażającym życiu biegunkom, czy Cryptosporidium, pasożyta powodującego chorobę biegunkowa zwana kryptosporydiozą. Mydło usuwa również ślady pestycydów i metali ciężkich - preparaty do dezynfekcji rąk mogą je pozostawić.

 

Niezależnie od tego, czy stosujesz środek dezynfekujący do rąk, czy mydło i wodę, pamiętaj, że:

  • środek dezynfekujący należy nakładać na wszystkie powierzchnie dłoni i wcierać przez około 20 sekund, aż do wyschnięcia.

  • Mycie rąk powinno przebiegać zgodnie z pięcioma krokami:

    • zmoczenie rąk;

    • namydlenie, aż do powstania piany (zakrywające grzbiety dłoni, pod paznokciami i między palcami);

    • szorowanie wszystkich powierzchni przez 20 sekund;

    • płukanie czystą wodą;

    • suszenie czystym ręcznikiem.

 

Ręce należy dezynfekować przez cały dzień, szczególnie po kaszlu, kichaniu lub wydmuchaniu nosa; przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety - zaleca sile też mycie rok przed skorzystaniem z toalety. 

 

ANTYBAKTERYJNY ŻEL DO RĄK

 

SKŁADNIKI:

  • 3/4 szklanki spirytusu, 

  • 1/4 szklanki żelu aloesowego,

  • 15 kropel olejku eukaliptusowego (1),

  • 15 kropel olejku z drzewa herbacianego (2).

Możesz dodać inne olejki, których zapach lubisz. Proponuję olejek z drzewa herbacianego i eukaliptusa, ponieważ badania pokazują, że olejki te są bardzo skuteczne w walce mikrobami. 

PRZYGOTOWANIE:

  1. Połącz ze sobą wszystkie składniki. 

  2. Przelej do butelki z pompką lub innej, z której będziesz wyciskał żel na dłonie.  

Powyższy żel do dezynfekcji rąk będzie miał 71% alkoholu.

bottom of page