top of page

Dlaczego w relacji z narcyzem jesteśmy wyczerpani?

2 października 2020
  • Facebook
  • Twitter
  • SoundCloud Ikona społeczna
  • YouTube
Battery charge and postive and negative.
Posłuchaj artykułu przeczytam go dla Ciebie.
Dlaczego_w_kontakcje_z_narcyzem_jesteśmLabzdrowia.pl
00:00 / 06:31

Jeśli w Twoim otoczeniu jest narcyz to na pewno zdarzają Ci się  chwile, kiedy czujesz, że wysysa z Ciebie życie i energie. Jesteś wyczerpany kontaktem z nim lub nią.

     Kiedy myślę o tym jak narcyz traktuje innych, przychodzi mi do głowy gotowanie żaby. Jeśli żabę wrzucisz do gotującej się wody - wyskoczy czując ukrop i ucieknie. Jeśli natomiast włożysz ją do zimnej wody i powoli zaczniesz podkręcać temperaturę, to żaba zacznie dostosowywać temperaturę swojego ciała do otoczenia - coraz cieplejszej wody.  Gdy woda będzie bardzo

gorąca żaba nie będzie miał już siły uciekać, ponieważ całą energię wykorzystała na regulację 

temperatury ciała - i ugotuje się.

    Podobnie jest w relacji z narcyzem. Początkowo narcyz oczarowuje. Może być odnoszącym sukcesy szefem, z którym praca jest spełnieniem zawodowych marzeń. Świetnie rokujący pracownikiem, który ma dla pracodawcy dokonać wielkich rzeczy.

     Jako przystojny i oszałamiający mężczyzna lub piękna i olśniewająca kobieta wydają się spełnieniem bajki o idealnej miłości i perfekcyjnym partnerze.  

     Uważaj! Po kilku tygodniach, góra miesiącach, narcyz zacznie pokazywać prawdziwą naturę, a TY cała swoją energie zaczniesz wykorzystywać do tłumienie frustracji w relacji z tym "ideałem" i ostateczni będziesz wyczerpany. 

Bez względu na to, jakie  dobre cechy może mieć Twój narcystyczny brat, partner lub rodzic, natura   narcystycznych interakcji głęboko narusza Twoje granice. Narcyz będzie manipulował Tobą, przekraczał granice...  aż do Twojego wyczerpania. Kiedy jesteś w bliskim kontakcie z narcyzem czujesz, że na poziomie emocjonalnym odebrano Ci tak wiele, że nie masz już nic do zaoferowania. 

 

Dlaczego w kontakcie z narcyzem tak szybko tracisz energię i czujesz   wyczerpanie?

 

1. Przekroczenie granicy.

 

     Możesz być osobą, która potrafi stawiać i  bronić swoich granic, jednak gdy tylko jesteś w relacji  z narcyzem, bardzo trudno będzie Ci bronić swoich granic - nawet jeśli masz jasne pojęcie o tym, co jest dobre, a co złe. To dlatego, że narcyzy nie mają żadnego szacunku dla granic. Atakują. Ignorują Twoje prawo do prywatności, działań i opinii odmiennych od ich własnych. Nie słuchają i nie mają szacunku dla Ciebie i Twoich granic, a to jest wyczerpujące.

 

2. Życie w strachu.

 

     Narcyzy często stawiają na swoim: sposobie działania, pomyśle, celu...  będąc otwarcie agresywnymi lub biernie agresywnymi wobec innych ludzi. Osoby wokół nich boją się powiedzieć lub zrobić coś, co wywoła agresję narcyza. Życie w stanie strachu jest psychicznie i fizycznie szkodliwe na prawie każdym poziomie.

 

3. Sekrety i manipulacje.

 

     Narcystyczne rodziny funkcjonują dzięki kłamstwom, sekretom oraz manipulacjom i zachowaniom przemocowym. Jeśli nie jesteś typem osoby, która potrafi funkcjonować w ciągłym dramacie, to wciągnięcie w sieć narcyza pozostawia Cię w pułapce. Czasami wystarczy usiąść i czekać, aż pająk wykona swój atak. A wykona na pewno, bo narcyz widzi Cię jako ideał ( na początku relacji) i nic nie wartą osobę (kiedy

pierwsze oczarowanie

minie i gdy zorientuje się,

że jak wszyscy, nie jesteś

idealny). Więc gdy spadną

jego różowe okulary - a

spadną i to szybciej niż 

myślisz - to Ty będziesz

obarczony jego zdradami,

bo nie dbasz o niego tak

jak by chciał, bo nie mówisz mu dobrych słów - nawet jeśli próbujesz to i tak Cie zgasi, jeśli akurat ma gorszy dzień ( a m nich dużo) lub jego uwaga skierowana jest już na inny obiekt. 

4. Nigdy nie jesteś w stanie zaoferować wystarczająco dużo.

 

     Narcyz nigdy, przenigdy, nie czuje, że wystarczy. Zawsze chce więcej. Więcej uwagi. Więcej zachwytów. Więcej kontroli nad Tobą i Twoim życiem... Tworzy więcej chaosu między ludźmi wokół siebie. Chce od Ciebie coraz więcej.

     Zaprzyjaźnij się z narcyzem, a będzie chciał, abyś był ich najlepszym przyjacielem. Powiedz mu kiedyś prywatny sekret, a poczuje się zdenerwowany, jeśli od tej pory nie będziesz dzielić się każdym intymnym aspektem swojego życia. Wejdź w relację miłosną z narcyzem to będzie żądał,   abyś odciął się od całego świta i skupił tylko na nim, często wymagając zerwania kontaktów z przyjaciółmi i rodziną  

Nigdy nie możesz zaspokoić potrzeb narcyza - ale możesz upaść z wyczerpania w trakcie prób.

Narcyz jest osobą nieszczęśliwą więc i Ty w relacji z nim nie będziesz szczęśliwy.  

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w relacji z narcyzem, to zdecydowana większość znawców osobowości narcyza powie Ci - UCIEKAJ!!! możesz też przeczytać kilka rad jak radzić sobie z narcyzem, nie licz jednak na cud. Narcyz nie widzi potrzeby żeby się zmieniać, a wszelka choćby sugestia, że robi lub mówi coś źle spowoduje u niego złość i agresję.   Możesz też poszukać wsparcia psychologa, albo przyjaciela - jeśli narcyz pozwolił Ci abyś jeszcze jakiegoś miał.

16.09.2020

The cat looks at his reflection in the m

Terminu "narcyzm" używamy, aby opisać kogoś, kto jest arogancki, wyniosły, samolubny i pozornie czarujący. Zazwyczaj przystojny lub śliczna i nie liczący się z niczyimi emocjami ani potrzebami. 

Może Cię zainteresuje:
bottom of page