Dlaczego tak szybko poddajemy się w dążeniu do upragnionego celu?
Posłuchaj artykułu, przeczytam go dla Ciebie.
Czy zdarza Ci się, że zaczynasz jakiś projekt z entuzjazmem i zaangażowaniem, ale po jakimś czasie ten entuzjazm i zaangażowanie w dążeniu do celu słabnie, a Ty odpuszczasz sobie to co chciałeś początkowo osiągnąć? Z zazdrością patrzysz na tych, którzy osiągają swoje cele, i zastanawiasz się dlaczego Tobie się nie udaje? Nie ważne czy chodzi o poranne wstawanie żeby biegać, własny biznes, naukę języka obcego czy porządki w szafie. Cel to cel. Jeśli tak, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Wszyscy zaczynamy z energią i motywacją, więc dlaczego tak często nie udaje nam się osiągnąć upragnionego celu? Co robimy źle i jak to zmienić?
W pewnym badaniu postanowiono sprawdzić co powoduje, że nie osiągamy celu. Dlaczego nasze podejście zmienia się w trakcje rozpoczęcia działań. Zaczynamy z radością, zaangażowaniem i wielką motywacją do osiągnięcia upragnionego celu. Oczyma wyobraźni już widzimy naszą chwalę i wymarzoną nagrodę, aż tu nagle... Właśnie, co takiego dzieje się nagle, że nasze zaangażowanie słabnie i ostatecznie
odpuszczamy?
Badacze mieli pewne przypuszczenia:
-
Kiedy zaczynamy działać i dążymy do osiągnięcia celu, skupiamy się na nagrodzie. Oczyma wyobraźni widzimy tę nagrodę, rozmyślamy jak będziemy się czuć, kiedy osiągniemy nasz cel, i to jest to paliwo, które nas napędza do działania.
-
Jednocześnie kiedy zaczynamy, stajemy twarzą w twarz z tym, co naprawdę jest potrzebne do osiągnięcia naszego celu. Same marzenia o sukcesie nie wystarczą więc nasza koncentracja przesuwa się z nagrody na wysiłek.
-
I tu pojawia się pewien problem: Zamiast skupiać się na nagrodzie, koncentrujemy się na wysiłku, a im bardziej skupiamy się na wysiłku, tym bardziej prawdopodobne jest, że poniesiemy porażkę.
Naukowcy przeprowadzili dwa eksperymenty mające na celu zmierzenie wysiłku fizycznego i psychicznego w oczekiwaniu na nagrodę (w tym przypadku nagrodę finansową). W obu eksperymentach uczestnikom oferowano opcje połączenia wysokiego lub niskiego wysiłku z wysokimi lub niskimi nagrodami finansowymi. Uczestnicy badania dostali wybór, mogli dostosować swoje oczekiwania (wysoki wysiłek za większą nagrodę, mniejszy wysiłek za mniejszą nagrodę itp.).
Wyniki eksperymentów były spójne zarówno pod względem wysiłku fizycznego, jak i psychicznego: kwota nagrody finansowej wpłynęła na to, jaką uczestnicy wybrali kombinacje wysiłek-nagroda, zgodnie z oczekiwaniami. Ale kiedy rozpoczęli pracę, ich wydajność była zdeterminowana tym, ile wysiłku wymagałoby zdobycie nagrody, bez względu na to, ile pieniędzy z nagrody było zagrożonych.
Innymi słowy, koncentracja na nagrodach motywowała i dawała chęci do działania - dążenia do celu - ale skupienie się na wysiłku wygrywało, gdy rozpoczęła się praca, a to obniżało motywację do działania.
Dr Agata Ludwiczak, autor badań i pracownik naukowy z Queen Mary University of London powiedziała „Odkryliśmy, że nie ma bezpośredniego związku między wysokością nagrody, a ilością wysiłku, jaki ludzie włożyli. Dzieje się tak, ponieważ kiedy dokonujemy wyborów dotyczących nakładów pracy, motywujemy się nagrodami, które oczekujemy zdobyć. Ale w momencie, w którym zaczynamy robić to, co zaplanowaliśmy, nasza koncentracja skupia się na poziomie wysiłku, który musimy włożyć, a nie na nagrodach, które mieliśmy nadzieję uzyskać. ”
Zgodnie z tym badaniem, problem polega na tym, że nie koncentrujemy się na nagrodzie - tak często, jak to konieczne. Częsta wizja nagrody utrzyma nas w dążeniu do pożądanego celu.
Istotnym problemem w osiąganiu upragnionego celu jest także realistyczne przemyślenie nakładu pracy i wysiłku jaki musimy włożyć aby osiągnąć ten sukces i wymarzony cel. Warto o tym pomyśleć zanim zaczniemy działać.
„Gdy stajemy przed rzeczywistością naszych wyborów, zdajemy sobie sprawę, że wysiłek jest zbyt duży i poddajemy się” - dodaje dr Magda Osman, współautorka i profesor psychologii eksperymentalnej na Queen Mary University. „Na przykład wczesne wstawanie, aby ćwiczyć w celu prowadzenia nowego, zdrowego stylu życia, może wydawać się dobrym wyborem, ale kiedy alarm włączy się w zimny styczniowy poranek, nagrody nie wystarczą, by wstać z łóżka”.
Jak zwiększyć swoją szansę do osiągnięcia sukcesu?
-
Musisz mieć świadomość ile będzie Cię to wysiłku kosztowało, zanim podejmiesz działanie;
-
przez cały czas dążenia do swojego punktu docelowego, myśl o nagrodach, które czekają na Ciebie na końcu drogi do sukcesu.
Czy jesteś narcyzem?
Czy ktoś nazwał Cię kiedyś narcyzem? Odpowiedź na kilka pytań i przekonaj się jaka jest prawda.
Emocje zamknięte w ciele.
Ciężki dzień w pracy i czujesz napięcie w okolicach szyi i ramion. Trudna rozmowa lub wystąpienie publiczne i masz wrażenie, że ściska Ci żołądek...