Dziecko w domu w czasie epidemii.
Czym je zająć?
28 marca 2020

Świat się zatrzymał nie tylko dla nas dorosłych, ale także i dla dzieci. Dzieci, które lubią eksplorować świat, biegać po placu zabaw, huśtać się na huśtawkach, bawić się z rówieśnikami... Nagle nie mogą spotykać się z kolegami i koleżankami, a większość czasu spędzają w domu.
Co robić z dziećmi w domu:
-
Gry planszowe.
-
Gry ruchowe. Popularna angielska zabawa "Simon Says" polega na tym, że ktoś jest owym Simonem i mówi: Simon mówi... i tu pojawia się polecenie np. stań na prawej nodze, albo podrap się kciukiem lewej ręki w prawe ucho. Możecie to zmienić na każde imię które chcecie. Ciepło - zimno jedna osoba chowa gdzieś jakiś przedmiot, a reszta go szuka. Jeśli zbliżmy się do miejsca, gdzie ukryty jest poszukiwany przedmiot mówimy "ciepło, ciepło", a jeśli oddalamy się od niego lub nie jesteśmy na jego tropie mówimy "zimno".
-
Karty memory, które dla jeszcze lepszej zabawy możecie zrobić sami z Waszym dzieckiem. Znasz tę grę? Kilka kart rozkładasz obrazkiem do dołu. Twoim zadaniem jest odnaleźć parę pasujących do siebie kart. Odkrywasz jedną kartę i szukasz drugiej- do pary. Jeśli znalazłeś za pierwszym razem zabierasz parę i odwracasz kolejną kartę. Jeśli odwrócona druga karta nie pasuje do pierwszej obie kładziesz obrazkiem do dołu i szuka kolejna osoba. W zależności od wieku możecie zrobić łatwe karty dla maluchów np. na jednej karcie narysować żółte koło, na drugiej rozmazać żółty kolor – jest para. Dla starszych na jednej narysować plaże z morzem, a na drugiej plażowy parasol wbity w piasek plaży, albo wiaderko: albo chmurę z deszczem i do pary kartę z parasolem. Dla starszych może to być tabliczka mnożenia gdzie na jednej karcie jest działanie (2x2), a na drugiej wynik (4). Może też być memory chemiczne dla młodzieży: na jednej karcie symbol pierwiastka chemicznego (Fe), a na drugiej nazwa (Żelazo); albo ortograficzne, lub do powtórki języka obcego. Dopasujcie karty do wieku i potrzeb własnego dziecka.
-
Garaż dla samochodów. Z rolek po ręcznikach jednorazowych możecie zrobić garaże przyklejając je do siebie. W ten sposób stworzycie tunele, w których stoją samochodziki.
-
Odkryć zabawę origami. Z papieru robić zwierzęta lub pudełeczka na kosztowności czy tajne wiadomości.
-
Domek dla lalek. Wykorzystując różne pudełka, które po obklejeniu kolorowym papierem stworzą szafy, kabinę prysznicową… zajrzyj TU jeśli potrzebujesz inspiracji lub TU.
-
Eksperymenty! To wszystkie dzieci kochają. W zależności do wieku i zainteresowań. W Internecie znajdziesz mnóstwo ciekawych propoizycji.
-
Możesz pokazać jak zachowują się różne ciecze: wykorzystaj małe słoiki (chyba, że masz próbówki do domowych eksperymentów dla dzieci) w jednym słoiku zmieszajcie odrobinę wody z podobną ilością żółtka i oliwy - dokładnie wymieszajcie; w drugim trochę wody i trochę żółtka, w trzecim wodę z oliwą. Odstawcie na kilka minut. Co zaobserwowaliście? Woda z oliwa będzie się rozdzielała. Natomiast woda z oliwą i żółtkiem połączy się ze sobą.
-
Bawiać się w tworzenie nowych kolorów, mieszać różne kolory ze sobą aby otrzymać nowe. np. czerwony + żółty= pomarańczowy; czerwony + niebeiski= fioletowy; niebieski + żółty= zielony.
-
Kryształki soli. W szklance/słoiku wymieszaj wodę z solą, wsypując soli tak duża, aż przestanie się rozpuszczać w wodzie. Na patyczku zawiąż sznurek na tyle długi aby sięgał do dna szklanki i zawijał się w niej. Odstaw i każdego dnia obserwuj co się dzieje. Po kilu dniach sznureczek powinien być obklejony kryształkami soli.
-
Gejzer. Ten eksperyment najlepiej robić na ogrodzie albo w kabinie prysznicowej, ze względu na duże zabrudzenia. Warto też dziecku założyć okulary ochronne i coś co ochroni ubranie przez zamoczeniem. Kup duże butelki napojów gazowanych (Cola, Sprite, woda gazowane, woda niegazowana) oraz paczkę cukierków Mentos mięto-wych. Odkręć butelki i po koleji do każdej butelki wrzuć po 2-3 mentosy. Obserwujcie reakcje. W przypadku coli, napój będzie bardzo gazował i wystrzeli w górę, w przypadku wody niegazowanej - nie zauważysz żadnych reakcji. Warto wytłumaczyć dziecku, że woda niegazowana jest najzdrowsza.
-
Wspólne zgłębianie nauki. Dla starszych możecie skorzystać ze strony www.naukatolubie.pl
-
Wspólne gotowanie. Zróbcie razem ciasteczka, które dziecko będzie wycinała foremkami. Babeczki, albo owocowe szaszłyki lub kolorowe kanapki. Dzieci uwielbiają pomagać w kuchni.
-
Zabawa w doktora. Zróbcie szpital dla zabawek i leczcie je. Znacie bajkę „Klinika dla pluszaków”?
-
Wspólne czytanie. Możesz też dla młodszego dziecka samemu napisać prosty tekst zastępując niektóre wyrazy obrazkiem np. narysować drzewo, dom, słońce. W ten sposób czytacie razem - Ty słowa, dziecko obrazki.
-
Zabawa w teatrzyk. Jeśli nie macie gotowych kukiełek zróbcie je sami : z chustek, skarpetek... kukiełce nakleicie oczy (lub przyszyj) guziki, które będą oczami, z włóczki zróbcie włosy...
-
Zabawa w teatr cieni. Wytnijcie z papieru różne kształty, zapalcie lampkę robiąc intensywne światło na ścianę, a cienie niech będą aktorami. Opowiadajcie sobie nawzajem historie.
-
Układanka. Narysujcie obrazek, albo wytnijcie z gazety i naklejcie na twardy karton. Potnij na kawałki, w zależności od wieku, większe lub mniejsze.
-
Wyklejanka. Wytnij z gazet postacie, albo same oczy, usta, nosy i z tych elementów stwórzcie obrazek.
-
Kalambury. Jeśli macie karty do gry w kalambury to wiesz jak to działa. Jeśli nie, możesz zrobić je sam - narysować lub wyciąć z gazet. Każdy losuje kartę i za pomocą gestów – bez słowa, musi pokazać zwierzę, przedmiot lub zawód, który przedstawia jego karta. Inni zgadują.
-
Domowy fitness. Coraz częściej czyta się o otyłości wśród dzieci. Wymyślcie wspólne ćwiczenia: przysiady, pajacyki... Możecie też wspólnie ćwiczyć jogę.
-
Rysowanie cienia. Rozłóż na podłodze, w miejscu nasłonecznionym papier, (a może masz rolkę papieru do rysowania? Rozwiń ją). Wzdłuż jednej strony ustaw zabawki, tak aby cień zabawek padał na papier - niech dziecko odrysuje ten cień. Później możecie bawić się w zgadywanie, której zabawki jest to cień.
-
Pudełko tajemnic. Przyda Ci się pudło wielkości większego pudła po butach. Wytnij z dwóch stron otwory i zabezpiecz je czymś (np. miękkim filcem) aby dziecko nie pokaleczyło się, oraz nie mogło podglądać co jest w środku. Możesz też użyć do tego koc lub duży szalik, wtedy bez pudła. Do pudła wkładaj różne przedmioty, a dziecko za pomocą dotyku musi zgadnąć co to jest. na początek niech to będą łatwe zadania, ulubiona maskotka, dobrze znany przedmiot, z czasem możesz poszerzać zgadywanki o trudniejsze rzeczy np. woreczek z fasolą lub makaronem.
-
Biwak. Co z tego, że marzec, że za zimno na biwak i wychodzić nie można. Na stół połóż koce lub prześcieradła, tak aby sięgały do podłogi. Pod stołem jest Wasza baza. Połóżcie tam poduszki, na których będziecie leżeć/ siedzieć, weźcie latarkę do czytania książek lub oświetlania dzikiego lasu wokół Waszej bazy. Niech wyobraźnia zabierze Was w najcudowniejsze miejsce na świecie. Dzieciaki uwielbiają chować się w takich miejscach.
-
Projektowanie mody. Dziś w sklepach można kupić wszystko, ale za moich dziecięcych czasów trzeba było używać wyobraźni. Narysuj postać, lub jakieś zwierzątko, które będziecie ubierać w papierowe stroje. Możesz też skorzystać z laleczek ściągając je za darmo z tej strony. Wytnij postać. Możesz rysować stroje jakie tylko chcesz, a potem wycinać - pamiętając aby zostawić małe papierowe "języczki", dzięki, którym ubrania będą się trzymać postaci.
-
Masy do lepienia. Plastelina, modelina, play-doh, masa solna (1 szklanką mąki pszennej + 1 szklanka soli + wody tyle aby otrzymać zbitą masę); masa papierowa... dzięki takim masom można stworzyć zoo, magiczny las, a może potrzebne przedmioty do garażu, albo domku dla lalek? Potem pomalujecie i gotowe. Gdybyście potrzebowali przepisu na masy plastyczne możecie TU zajrzeć.
TU znajdziecie mnóstwo pomysłów na zabawy z dziećmi w różnym wieku, od maluchów do 10 latków.
Dodatkowe, strony, które mogą się przydać w domowej nauce:
Może Cię zainteresować:
Czy jesteś narcyzem?
Czy ktoś nazwał Cię kiedyś narcyzem? Odpowiedź na kilka pytań i przekonaj się jaka jest prawda.
Emocje zamknięte w ciele.
Ciężki dzień w pracy i czujesz napięcie w okolicach szyi i ramion. Trudna rozmowa lub wystąpienie publiczne i masz wrażenie, że ściska Ci żołądek...