top of page

Fluor w pastach do zębów  - unikać czy nie?

2 sierpnia 2022
  • Facebook
  • Twitter
  • SoundCloud Ikona społeczna
  • YouTube
Fluorine is a chemical element of the periodic table with the symbol F and atomic number 9

Dużo się straszy fluorem w pastach do zębów, czy faktycznie należy się go bać?

Zbyt dużo fluoru może prowadzić do fluorozy zębów. Fluoroza to stan, który powoduje zmianę koloru szkliwa zębów. To przebarwienie zwykle objawia się białymi lub czasami brązowymi plamami.

 

Fluoroza zwykle pojawia się, gdy dzieci, które są w okresie wyrzynania się zębów, połykają pastę, zamiast ją wypluwać. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) okres wyrzynania się zębów przypada na wiek przed 8 rokiem życia.

 

Większość przypadków fluorozy zębów jest bardzo łagodna lub łagodna. W umiarkowanych i ciężkich przypadkach dochodzi do bardziej zauważalnych i rozległych zmian szkliwa, w tym ciemnych plam i dołków na zębach.

 

Ryzyko uzyskania zbyt dużej ilości fluoru z pasty do zębów jest niskie i dotyczy przede wszystkim dzieci, które połykają pastę do zębów.

 

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia fluorozy zębów rodzice powinni:

 

  • nadzorować dzieci w wieku 6 lat i młodsze, żeby zniechęcać do połykania pasty do zębów,

  • w wieku od 3 do 6 lat używaj niewielkiej ilości pasty do zębów wielkości ziarenka  grochu,

  • skonsultuj się z lekarzem lub stomatologiem w sprawie stosowania pasty z fluorem u dzieci poniżej 2 roku życia. Dla tej grupy wiekowej zazwyczaj wystarczająca jest ilość pasty wielkości ziarenka ryżu.

Czym zazwyczaj straszą przeciwnicy: 

  • zaburzenia neurologiczne i poznawcze (u dzieci i dorosłych) (3),

  • problemy endokrynologiczne (7),

  • Przewlekła ekspozycja na wysoki poziom fluoru może również prowadzić do fluorozy szkieletowej. Dzieje się tak, gdy fluor gromadzi się w kościach, powodując sztywność i ból. W najcięższych przypadkach więzadła mogą ulec zwapnieniu, powodując ból i problemy z poruszaniem się. Fluorozę szkieletową (z niekorzystnymi zmianami w strukturze kości) można zaobserwować, gdy woda pitna zawiera 3–6 mg fluoru na litr, szczególnie przy dużym spożyciu wody. Obezwładniająca fluoroza szkieletowa zwykle rozwija się tylko wtedy, gdy woda pitna zawiera ponad 10 mg fluoru na litr.

 

Warto zauważyć, że wszystkie te problemy spowodowane są wysokim poziomem fluoru i zazwyczaj jest to problem na obszarach, na których naturalnie występuje wysoki poziom fluoru w wodzie pitnej. W niektórych krajach fluor można również dodawać do soli kuchennej lub wody pitnej w celu ochrony przed próchnicą. Ilości dodawane do wody pitnej są takie, że końcowe stężenia wynoszą zwykle od 0,5 do 1 mg/l. Fluorek w wodzie końcowej jest zawsze obecny w postaci jonów fluorkowych, czy to ze źródeł naturalnych, czy też ze sztucznego fluorowania. 

Jedni specjaliści twierdzą, że dokładne mycie zębów pastą z fluorem to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania próchnicy.

 

Dostępnych jest wiele past do zębów zawierających różne poziomy fluoru. Ilość fluoru w paście do zębów znajduje się na boku tubki i jest mierzona w częściach na milion (ppm).

 

Najskuteczniejsze są pasty do zębów zawierające od 1350 do 1500 ppm fluoru. Dentysta może zalecić stosowanie pasty do zębów o większej mocy, jeśli Ty lub Twoje dziecko jesteście szczególnie narażeni na próchnicę lub  w diecie jest dużo cukru, który jest głównym sprawcą próchnicy u dzieci. 

 

Dzieci poniżej 3 roku życia powinny myć zęby dwa razy dziennie rozmazem pasty do zębów (dobrze jest rozetrzeć pastę na szczoteczce) zawierającej co najmniej 1000 ppm fluoru.

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat powinny szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie pastą do zębów wielkości ziarnka grochu zawierającą ponad 1000 ppm fluoru.

Dorośli powinni szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie pastą do zębów zawierającą 1350-1500 ppm fluoru.

 

Fluor jest szeroko stosowany w preparatach dentystycznych do zwalczania próchnicy, szczególnie tam gdzie dorośli i dzieci spożywają dużo cukru. Dlatego lepiej unikać cukru i produktów, które mogą osadzać się na zębach powodując próchnicę.

 

 

 zwolennicy i przeciwnicy fluoru w paście do zębów. Każdy z nas sam musi zdecydować czy używać pastę z fluorem czy bez. Pamiętaj, że zdecydowana większość stomatologów zaleca stosowanie pasty z fluorem u dzieci, jako czynnika, który utwardza młody ząb i przeciwdziała próchnicy. Zanim więc wybierzesz pastę bez fluoru skonsultuj to ze swoim dentystą. 

Naturalnym zamiennikiem fluoru może być olejek eteryczny z goździków.

Może Cię zainteresować:
bottom of page