top of page

Co robić aby przetrwać w domu

czas epidemii? 

28 marca 2020
  • Facebook
  • Twitter
  • SoundCloud Ikona społeczna
  • YouTube
ciepłe wnętrza

Izolacja, domowa kwarantanna to doświadczenia trudne i negatywnie wpływające na psychikę. Z dnia na dzień nasz świat się zmienił. Przestaliśmy spotykać się ze znajomymi, a często także i rodziną w obawie, aby przypadkiem nie przynieść koronawirusa naszym starszym lub schorowanym bliskim. Zamknięto sklepy, kina, galerie, teatry, kawiarnie.... Większość z nas nie chodzi do pracy lub pracuje z domu. 

Zamartwiamy się zdrowiem, finansami, przyszłością... Media dodatkowo nakręcają strach pokazując zwiększające się liczby zachorowań i śmierci na świecie. Boimy się o nasze życie, życie naszych bliskich, kredyty do spłacenia, ograniczoną wolność... 

A gdyby tak skupić się na pozytywach? Tak, wiem o jakich pozytywach ja tu piszę gdy cały świat walczy z nowym wirusem? To kiedyś się skończy! Zostanie wymyślona szczepionka, opracowany lek, ludzkość uodporni się... Wiem, każdy ma swoje prywatne małe i duże bolączki. Ale są rzeczy których nie zmienimy. Nie pokonamy koronawirusa  w tej sekundzie, ale skupianie się na negatywach i nakręcanie w strachu nie pomoże Ci. A to wszystko, co dziś przeraża w temacie tego wirusa, minie. Niespokojny umysł nie jest w stanie wygenerować spokojnych rozwiązań. Skup się na tu i teraz. Nie ma sensu pisać czarnych scenariuszy co złego może Ci się  przydarzyć i jakie dramaty Ci spotkają (może spotkają, a może ominą, tego nikt nie wie). Jutro może przynieść możliwości, o których dziś nie myślisz więc… 

PRZESTAŃ SKUPIAĆ SIĘ NA ZŁYCH WIADOMOŚCIACH  I ZASMUCAJĄCYCH CIĘ MYŚLACH!

Nie przeczesuj Internetu całe dnie w poszukiwaniu wiadomości o kolejnych przypadkach 

zachorowań i śmierci. Jeśli musisz, sprawdź wiadomości raz, najlepiej nie rano po przebudzeniu, ani nie wieczorem przed spaniem. 

UTRZYMUJ KONTAKT ZE ZNAJOMYMI I RODZINĄ!

Korzystaj z telefonów, mediów społecznościowych, maili... wszystkiego co pozwoli Ci być z rodziną i przyjaciółmi w kontakcie bez wychodzenia z domu. Bycie razem w trudnych chwilach jest wspierające dla wszystkich. 

ZAPANUJ NAD STRACHEM I LĘKIEM!

Spokój jest kluczem do zdrowia psychicznego i odporności organizmu. Strach łączy się z czymś realnym np. obawa personelu medycznego, że może zarazić się COVID-19 od chorego pacjenta. Natomiast lęk przed poważnym przechorowaniem choroby lub śmiercią w jej wyniku, jest już tworem wyobraźni. Statystyki pokazują, że znaczna część ludzi chorujących z powodu COVID-19 przechodziła chorobę łagodnie, a część mogła nawet o niej nie wiedzieć. Stosuj się do zaleceń służb medycznych. Praktykuj medytację, jogę lub Qigong to pomoże Ci wyciszyć myśli potęgujące niepokój.  Jeśli dopadają Cię lęki, weź kilka głębokich oddechów, skup się na oddechu: głęboki wdech nosem - powolny wydech ustami..,. wdech - wydech! Skoncentruj się jak tlen przez usta wpływa do Twojego organizmu, wypełnia płuca i wylatuje przez usta. Powtórz to kilka razy.

Włącz muzykę! Potańcz! 

Myśli mają ogromną moc mogą wprowadzić Cię w lęki albo zapewnić dobry nastrój. Skup się na tym co poprawia Ci humor! 

ZASTOSUJ SIĘ DO ZALECEŃ SŁUŻB MEDYCZNYCH!

Nie lekceważ tego co mówią lekarz i nie wymyślaj historii skąd i po co ten wirus. Wirusy jak bakterie, były, są i będą.  

  1. Nie wychodź z domu jeśli nie jest to naprawdę konieczne.

  2. Dokładnie myj ręce po przyjściu do domu.

  3. Jeśli nie ma w pobliżu wody i mydła, zdezynfekuj ręce na sucho ( woda rozcieńcza środek dezynfekujący, powodując, że jest mniej skuteczny)

  4. Jeśli idziesz na zakupy weź ze sobą rękawiczki  jednorazowe (chirurgiczne, diagnostyczne) .Zakupy rób w tych rękawiczkach (pamiętaj, żeby nie dotykać ręką do włosów, twarzy), zdejmuj je tak (TU i TU możesz zobaczyć filmy instruktażowe) by je zrolować odwracając na drugą stronę, czyli na stronę czystą, a drugą rękawiczkę czystą ręką wsuń palec w rękawiczkę przy nadgarstku uważając aby nie dotknąć zewnętrznej części i ściągając też tak zroluj jak w przypadku pierwszej rękawiczki. Wyrzuć do śmieci. 

  5. Rób zakupy do własnej torby. Jeśli to możliwe unikaj koszyków.

  6. Zakupione rzeczy pozostaw w suchym pomieszczeniu (wirusy będą wysychać i ginąć). Badania dowiodły, że wirus SARS-CoV-2 pozostaje aktywny: rozpylony w pomieszczeniu – 3h, na plastiku i stali nierdzewnej – do 72h; na miedzi – do 4h; na tekturze – do 24h.   

  7. Jeśli uznasz, że mogłeś zostać narażony na kontakt z wirusem SARS-CoV-2 i zarażenie chorobą COVID-19, to po wejściu do domu zdejmij odzież i wykąp się (koniecznie dokładnie myjąc także włosy). Poza domem zostaw to czego nie musisz zabrać np. z samochodu. Wszystko wypierz w temp przynajmniej 60 stopni C.

  8. Jeśli podejrzewasz, że możesz mięć COVID-19 - noś maseczkę i bezwzględnie się izoluj. Powiadom również służby sanepidu o swoim podejrzeniu.  

ĆWICZ W DOMU!  

W zdrowym ciele zdrowy duch.  Nic tak doskonale nie relaksuje i pozwala wyładować trudne emocje jak wysiłek fizyczny. Ćwiczenia to świetny sposób nie tylko na zdrowe ciało, ale i spokojniejszy umysł. Frustracje, gniew, złość najlepiej wyładować skacząc, pocąc się i intensywnie ćwicząc. Po takim fizycznym wysiłku Twoje ciało opanuje endorfina – a to hormon szczęścia, przyjemności i zadowolenia.  Wielu znanych trenerów proponuje treningi przez Internet i w ostatnich dniach nawet prowadzi je na żywo. Przyłącz się do jednego z nich i wprowadź do swojej codziennej rutyny ćwiczenia. Wiesz mi, że poczujesz się dużo lepiej.  A przy okazji, kiedy izolacja się skończy, wyjdziesz z domu w nowym ciele.

Jeśli nie lubisz lub z powodów zdrowotnych nie możesz intensywnie ćwiczyć- "skakać" - wybierz jogę, qigong albo rozciąganie. Ciało lubi ruch, nie lubi siedzenia więc znajdź formie ruchu, która najlepiej do Ciebie pasuje.  

ZADBAJ O SIEBIE!

Śpij wystarczającą ilość godzin, dobrze się odżywiaj i uprawiaj ćwiczenia fizyczne. Wypoczęte ciało i umysł są zdrowsze i spokojniejsze, może dlatego, że wtedy mechanizmy obronne naszego systemu immunologicznego sprawnie pracują. Pozwalaj sobie na przyjemności: przeczytaj dobrą książkę, zrób domowe SPA, ugotuj nowe danie, pomajsterkuj... Rób coś co sprawia Ci przyjemność i relaksuje. 

ZAPLANUJ DZIEŃ!

Mimo siedzenia w domu miej rutynę. Wstań o tej samej godzinie, weź prysznic, wypij poranną herbatę lub kawę. Ubierz się, uczesz. Zaplanuj co tego dnia będziesz robić. Jeśli zostaniesz cały dzień w piżamie przed telewizorem szybko zaczniesz czuć pustkę, niemoc i smutek. Nie rób sobie tego!

Co robić w nowej rzeczywistości, spędzając całe dnie w domu?

 

Zajmij się sprawami, na które nigdy nie miałaś czasu:. 

 

  • Przeczytaj książki z tej sterty, na którą odkładasz ciekawe pozycje z nadzieją, że kiedyś będzie czas je przeczytać. Właśnie ten czas nadszedł.

  • Zrób porządek w dokumentach.

 

  • Zrób porządek w szafie/szafkach.

 

  • Zacznij uczyć się języka obcego. Jest mnóstwo aplikacji i kursów on-line. Wiele z nich jest darmowe.

  • Zapisz się na kurs on-line, o którym zawsze myślałeś, ale jakoś nie było czasu.

  • Wyklej do końca album zdjęciami, albo zaplanuj, które zdjęcia musisz wywołać jak już czas zarazy minie. Zgraj je na pendrive.

 

  • Stwórz filmik z ostatnich wakacji – jeśli nagrywałeś mnóstwo krótkich scen, teraz jest dobry czas aby je złożyć w całość. Nie wiesz jak to zrobić? Teraz jest świetny czas aby nauczyć się obsługiwać programy do robienia filmów.

 

  • Masz OGRÓD? Świetnie, możesz przygotować go do wiosny, zagrabić trawnik, zaplanować czy i co trzeba dosadzić…

  • Robiłaś w dzieciństwie na drutach lub szydełkiem? Ja pamiętam zajęcia w szkole, na których uczono nas jak z włóczki i drutów/szydełka wyczarować coś w miarę sensownego. Wychodziło różnie. W każdym razie z pomocą babć, robiłam ubranka dla moich lalek i miśków. Dziś na nowo odkryłam robienie na drutach, zaczęłam od poduszek i koca zimowego. W Internecie znajdziesz filmy instruktarzowe. Możesz też kupić włóczkę, druty lub szydełko oraz instrukcje TU. 

  •  Upiecz chleb lub bułki w domu. W całej kuchni będzie roznosił się cudowny zapach świeżego pieczywa, a Ty pokochasz smak chleba własnej produkcji.  

Może Cię zainteresować:
bottom of page