top of page

SPACER. 

Dlaczego warto spacerować?

8 czerwca 2017
Person wearing casual sneakers shoes and

Spacer poprawia nastrój nawet jeśli się tego nie spodziewasz. W jednym z badań (1) naukowcy odkryli, że już 12 minut spaceru zwiększa życzliwość, wigor, uważność i pewność siebie w porównaniu to czasu spędzonego w pomieszczeniu.

 

Spacer zwiększa kreatywność, szczególnie gdy szukasz rozwiązania jakiegoś problemu. Badacze ze Stanford University (2) wykazali, że chodzenie podniosło twórczą inspirację średnio o 60% w porównaniu do siedzenia. Efekt był widoczny podczas i krótko po spacerze między 5 a 16 minutą. W rezultacie zwiększała się ilość twórczych pomysłów pomocnych do rozwiązania „problemu”.

 

Spacerowanie zwiększa komunikację między neuronami w mózgu u starszych osób. Nigdy nie lekceważ mocy spaceru w kwestii komunikacji komórek mózgowych i jego wpływu na poprawę stanu zdrowia mózgu. Badania (3) pokazały, że rok spacerów poprawił funkcjonowanie okolic mózgu, w których pojawiają się dysfunkcje związane ze starzeniem się organizmu.

 

Spacerowanie poprawia pamięć roboczą (zarówno u dzieci jak i u dorosłych). Jeśli chcesz polepszyć swoją pamięć to wskakuj w wygodne buty i wychodź na spacer. Niemieckie badanie (4) wykazało, że spacery we własnym tempie, w przeciwieństwie do siedzenia lub spacerowania w narzuconym tempie, poprawia zdolności poznawcze.

 

Spacerowanie  zapewnia prawidłowy rytm myślenia. Jednym z bardziej intrygujących obszarów badań nad spacerowaniem jest jak spacer wpływa na nasz rytm myślenia i to jak myślimy. Badacze przeanalizowali wszystko od połączenia mózgowo -rdzeniowych (5) po funkcje neurologiczne czy biomechaniczne (6). Wyniki jednoznacznie potwierdziły, że chodzenie wpływa na właściwy rytm myślenia. Chcesz rozwiązać problem lub wyciszyć się - spaceruj!

 

Spacerowanie zapobiega chorobom serca i normalizuje ciśnienie krwi. American Heart Association (7) zaleca 150 min umiarkowanego wysiłku fizycznego ( min. spacer) w tygodniu aby zapobiegać chorobom serca.  

 

Spacerowanie może zapobiegać lub wspomagać walkę z cukrzycą Kobiety, które spacerowały co najmniej 30 min dziennie zmniejszały ryzyko cukrzycy o 30%. Spacerowanie okazało się skutecznym sposobem na zmniejszanie niebezpiecznych tłuszczów w jamie brzusznej, które mogą powodować cukrzycę (8).

 

Spacerowanie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Badania (9)  pokazują, że u kobiet, które spacerują co najmniej 7 godzin w tygodniu zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka piersi o 14%. Inne badania (10) dowodzą, że mężczyźni, którzy przeszli leczenie na raka prostaty, a którzy spacerowali przynajmniej 3h tygodniowo zmniejszali ryzyko nawrotu choroby.

 

Spacerowanie zmniejsza ból i poprawia mobilność. Chodzenie poprawia oraz zapobiega utracie zdolności do poruszania się wśród pacjentów, z zatkanymi tętnicami w nogach (11).

 

Spacerowanie jest ogromną siłą. Chodzenie to naturalna czynność człowieka. Regularne spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest niczym eliksir dla naszego mózgu i świetnym sposobem przełamania siedzącego trybu życia. W trakcje spaceru na świeżym powietrzu nasz organizm regeneruje się, odpoczywa i dotlenia. Jeśli nie masz malowniczych widoków za drzwiami swojego domu, nie przejmuj się, wystarczą wygodne buty i odrobina zieleni wiosną

 

 

Korzyści płynące z codziennego chodzenia są astronomiczne, ponieważ spacerowanie pozytywnie wpływa zarówno na stan umysłowy, jak i fizyczny, pozostawiając umysł i ciało szczęśliwszym i zdrowszym! Więc chwyć swoje wygodne buty i wychodź na spacer!

 

Miłego spaceru ;-)

Może Cię zainteresować:

bottom of page