Kiełki w słoiku.
23 kwietnia 2020
Posłuchaj artykułu, przeczytam go dla Ciebie.
Kiełki to źródło witamin i minerałów. Bogate są w witamin z grupy B (w tym kwas foliowy) oraz witaminy A, C i E. Spośród minerałów zawierają: żelazo, wapń, siarkę, cynk, magnez, selen, potas, lit i chrom, a proces kiełkowania jeszcze zwiększa ich zawartość. Dlatego warto wprowadzić je do swojego codziennego menu.
Nie potrzebujesz wychodzić do sklepu za każdym razem gdy masz na nie ochotę, ani kupować dodatkowych, zajmujących w szafkach miejsce urządzeń, aby je wysiać. Wystarczy to, co z całą pewnością znajdziesz we własnym domu - zwykły słoik, gaza/bandaż, gumka recepturka/ sznurek i oczywiście ziarna. Najlepiej aby ziarna na kiełki były z upraw organicznych i przeznaczone do wysiewu na kiełki. Wtedy masz pewności, że są one pozbawione pestycydów i innej chemii.
Do kiełkowania NIGDY nie używaj ziaren ze sklepów ogrodniczych ponieważ one przeznaczone są wyłącznie do hodowli gruntowej i zawierają trujące środki konserwujące.
Na początku spróbuj wykiełkować ziarna fasoli mung, rzodkiewki lub lucerny – rosną łatwo i szybko i są bardzo smaczne. Nie kiełkuj czerwonej fasoli, ponieważ zawiera białka (1), które zjedzone na surowo, w nadmiarze mogą szkodzić.
Nie wiem czy wiesz, ale po zjedzeniu źle ugotowanej czerwonej fasoli możesz mieć uciążliwe objawy. Zazwyczaj pojawiają się one w ciągu 1 do 3 godzin po spożyciu fasoli. Początek zwykle charakteryzuje się ekstremalnymi nudnościami, a następnie wymiotami i biegunką. Niektórzy zgłaszają również ból brzucha. Osoby dotknięte chorobą rzadko wymagają hospitalizacji lub leczenia, a objawy niepożądane zwykle ustępują w krótkim okresie czasu. Mimo to lepiej nie narażać organizmu na niepotrzebny stres i niestrawność.
Kiełki możesz spożywać na surowo lub lekko je podgotować.
Może zainteresuje Cię:
Kiełki w słoiku
SKŁADNIKI:
-
ziarna do kiełkowania (na litrowy słoik 1,5 do 2 łyżek stołowych ziarna);
-
szklany słoik;
-
gaza lub bandaż do zakrycia otworu słoika;
-
gumka recepturka lub sznurek, który przytrzyma gazę na miejscu.
SPOSÓB POSTĘPOWANIA:
-
Starannie wypłucz nasiona w letniej, przegotowanej wodzie. Do całego procesu hodowania kiełków używaj letniej, przegotowanej wody.
-
Wsyp ziarna do słoika i namocz je na 6 do 12 godzin. Czas zależy od wielkości ziaren.
-
Po tym czasie wylej wodę i wypłucz ziarna.
-
Zakryj otwór słoika gazą i odstaw na cztery do sześciu dni w temperaturze pokojowej. Nie stawiaj na słońcu, bo w słoiku jest mini szklarnia więc ziarna mogą się zaparzyć od wysokiej temperatury lub wyhodujesz pleśń. Wtedy koniecznie ziarna wyrzuć.
-
Przepłukuj ziarna przynajmniej dwa razy dziennie (a najlepiej 4 razy), pilnując aby nie została w słoiku woda. Te mniejsze ziarna, które mają tendencje to wytwarzania śluzu należy przepłukiwać częściej.
-
Wodę wlewaj i wylewaj przez gazę - nie musisz jej zdejmować.
-
Zadbaj aby ziarna miały stały dopływ tlenu. Z tego powodu dobrze jest rozdzielać rosnące kiełki w trakcie płukania, rób to delikatnie aby ich nie połamać.
-
Kiedy po 4 do 7 dni słoik napełni się kiełkami przepłucz je i zjedz. Jeśli chcesz przechowywać kiełki w lodówce to wcześniej je osusz. W lodówce możesz przechowywać je do 7 dni.
Na zdjęciu czterodniowa fasola mung, a w tle świeżo przygotowane do kiełkowania ziarna czarnuszki.