Mydło domowej produkcji- z kozim mlekiem
26 stycznia 2020
Próbowałaś kiedyś robić sama mydło w domu? Nie mam tu na myśli przetapiania gotowej
bazy mydlanej, ale robienia mydła od podstawa, z tłuszczu i wodorotlenku sodu (ługu sodowego).
Mydło robię od kilku lat i nie wyobrażam sobie jak wcześniej mogłam obejść się bez nich. Wybieram oleje, z których będzie moje mydło, zapach, kolor, a nawet kształt. Bawię się doborem składników. Ważne aby wiedzieć, że dobór składników nie może być przypadkowy. Tłuszcze mają różne wartości i wpływ na miękkość, czy pienienie mydła. Olej z oliwek inaczej wpłynie na mydło niż olej rzepakowy itd. Proporcje oleju do tłuszczy utwardzonych też mają znaczenie. Dobrze więc na początek korzystać ze sprawdzonych przepisów.
To świetna zabaw i przypomina robienie muffinek, z tą różnicą, że ostatecznego efektu naszej pracy nie będziemy jeść tylko się nim myć.
To jak spróbujesz?
To bardzo proste, a gdy nabierzesz wprawy przekonasz się, że przygotowanie jest dość szybkie - może poza sprzątaniem, to zajmuje więcej czasu. Za pierwszym razem zapewne 2 do 3 godzin. Ale to jak ze wszystkim - trening czyni mistrza. Tak jak ciasto na babeczki robione w domu, gdy robisz jej pierwszy raz, zajmuje Ci to więcej czasu niż gdy dojdziesz już do wprawy.
Kolor i kształt mydła zależy od Twojej fantazji i upodobań. W Internecie można znaleść przeróżne foremki i naturalne barwniki do mydeł. Nie dość, że zabawa fajna to jeszcze można obdarować rodzinę i przyjaciół. Jest tylko jedna ważna kwestia, źródła różnie podają, ja robiąc mydło metodą na zimno zawsze czekam co najmniej 4 tygodnie zanim zaczynam je używać. Jest to kwestia ustabilizowania się pH mydła i uniknięcia ryzyka podrażnień skóry. Dla pewności możesz zrobić test papierkiem lakmusowym, aby sprawdzić pH mydła.
Skala pH ma 14 stopni. Jeżeli odczyn substancji zbliżony jest do 0, to ma on najbardziej kwaśny odczyn, jaki istnieje. 7 to odczyn neutralny, a wszystko powyżej 7 do 14 jest odczynu zasadowego. Nasza skóra ma odczyn kwaśny i może wahać się między 4 a 6 pH. Mydło dobre dla skóry powinno być zasadowe i mieć pH między 7 a 9,5.
Dawniej tradycyjne mydła wytwarzane były z dobrej jakości olejów. Ich zadaniem było oczyszczenie, ale także nawilżanie skóry. Ponoć im dłużej mydło dojrzewa, tym niższy ma odczyn pH. Jednym z tradycyjnych mydeł jest mydło Aleppo pochodzące z dzisiejszej Syrii.
Już nawet tradycyjne, szare mydło, które ma pH zasadowe ma lepszy skład niż większość, ślicznych, kolorowych i pachnących mydełek drogeryjnych. W składzie tych pięknych sklepowych "kostek" wchodzą różne związki zapachowe i konserwanty, które dodatkowo mogą wysuszać i uczulać skórę. Szare mydło uznaje się za hipoalergiczne, jednak ono także będzie wysuszać skórę, przez swój zasadowy charakter.
Do pielęgnacji skóry najbardziej polecane są mydła naturalne, stworzone na bazie olejów lub mydła glicerynowe. Mydła glicerynowe, mają odczyn nieco bardziej zbliżony do odczynu skóry, a przy tym dobrze ją nawilżają.
Jeśli czujesz się zachęcony do zrobienia własnego mydła od podstaw, koniecznie pamiętaj o kilku szalenie ważnych kwestiach.
UWAGA!
Podstawą produkcji mydła jest NaOH (wodorotlenek sodu). Praca z wodorotlenkiem sodu (NaOH - ługiem sodowym) jest obciążona niebezpieczeństwem. Ług jest substancją żrącą, używa się go do udrażniania rur. Jego opary są trujące. Jeśli pracujesz z ługiem musisz chronić skórę, oczy i płuca. Pracować w przewienym miejscu, z dal od dzieci i zwierząt. Najlepiej załóż ubranie, które ma długi rękaw, długą nogawkę i jeśli się zniszczy nie będzie Ci go szkoda.
Ważna informacja, zawsze wsypuj wodorotlenek sodu do wody - nie odwrotnie!
Poniżej znajdziesz podstawowy przepis na mydło, zamiast koziego mleka możesz użyć wody- najlepiej destylowanej (można ją kupić na stacjach benzynowych).
Może Cię zainteresować:
W kosmetykach pietruszka znana jest ze swoich właściwości regeneracyjnych i wybielających.
Banany działają uelastyczniająco, ujędrniająco, zmiękczająco na skórę a także ją odświeżają i łagodzą podrażnienia.
Zobacz film jak zrobić mydło z kozim mlekiem - to łatwe i dające mnóstwo satysfakcji.
Mydło
z kozim mlekiem
SKŁADNIKI:
-
350 ml oliwy z oliwek,
-
100 g roślinnego "twardego" tłuszczu (np. masło shea, masło aloesowe, masło kakaowe),
-
250 g oleju kokosowego,
-
220 ml mrożonego mleka (możesz użyć wody destylowanej -niektórzy używają wody z kranu, deszczówki, a nawet rozpuszczonego śniegu ważne jakiej czystości jest woda, którą zastosujesz),
-
100 g ługu (wodorotlenek sodu - NaOH),
-
15 ml olejku eterycznego np. lawendowego ( olejki potrafią przyśpieszyć proces utwardzania do tego stopnia, że masa twardnieje nam w misce zanim wlejmy ją do foremek. Na początek proponuje sprawdzony olejek lawendowy. Z czasem, jak nabierzesz wprawy, możesz używać innych olejków eterycznych).
SPRZĘTY:
Najlepiej skompletuj całość i przeznacz tylko do robienia mydła. Ług jest żrący więc jeśli choć trochę dostanie się do jedzenia może mieć to bardzo tragiczne skutki dla zdrowia. Po skończonej pracy miejsce, w którym robiłeś mydło bardzo dokładnie sprzątnij, możesz też dodatkowo zneutralizować powierzchnie przecierając je octem.
-
ręczny blender,
-
drewniana lub plastikowa długa łyżka ( do mieszania ługu z mlekiem/ wodą),
-
duża miska metalowa (NIE ALUMINIUM) lub plastikowa, w której będziesz mieszać roztwór ługu z tłuszczami,
-
wysoki pojemnik szklany (może być słój), w którym będziemy mieszać ług z wodą,
-
para rękawiczek gumowych grubych - zabezpieczenie przed ewentualnym poparzeniem ługiem,
-
gogle na oczy i maseczka na twarz,
-
ocet jabłkowy,
-
termometr spożywczy - najlepiej wodoodporny, może być cukierniczy, świetnie jeśli masz dwa będzie łatwiej,
-
miarki i waga do odmierzenia ilości tłuszczu, wody i NaOH,
-
foremki na mydło (z silikonowych najłatwiej wyjąć gotowe mydło),
-
rondel lub garnek do rozpuszczenia tłuszczy,
-
ręczniki jednorazowe,
-
ręcznik do okrycia mydeł w foremkach, gdy będą leżakowały przez pierwszych 48h (wybierz ręcznik, który może się zniszczyć).
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
-
Przygotuj foremki, w które będziesz wlewał masę mydlaną. To ważne aby były gotowe odpowiednio wcześniej. Gdy połączysz wszystkie składniki masa zaczyna tężeć więc jeśli stwardnieje przed wlaniem do foremek pewnie nie będziesz zadowolony.
-
Załóż ochronne gogle, maskę i rękawice. To ważne, bo opary rozpuszczonego w wodzie wodorotlenku sodu (ług) mogą drażnić układ oddechowy i oczy. Rękawice przydadzą się na okoliczność gdyby Twoja dłoń niechcący miała kontakt ze żrącym ługiem.
-
Odmierz ilość wody (lub jeśli masz przygotowane kostki mleka) i ługu. Wstaw pojemnik w jakimś przewiewnym miejscu zdała od dzieci i zwierząt. Najlepiej wstaw do zlewu albo do wanny szklany pojemnik/ słój, w którym będziesz mieszał NaOH (ług). Jeśli szkło pęknie żrąca substancja, nie narobi szkód. Powoli wsypuj NaOH do wody i mieszaj, aż wszystko się rozpuści. Ważne!!! Zawsze wsypujemy wodorotlenek sodu do wody - nigdy odwrotnie! Opary z ługu są trujące więc nie pochylaj się na nimi i nie wdychaj ich. W momencie połączenia NaOH z wodą lub mlekiem roztwór ługu może mieć około nawet 60 st C, a musi ostudzić się do 35-40 st. C masz więc czas na przygotowanie tłuszczy.
-
Odstaw w bezpieczne miejsce roztwór ługu aby przestygł do temperatury 40-35 st. C
-
Odmierz tłuszcze i rozpuści je wszystkie razem. Pamiętaj, że nie będziesz smażył frytek tylko robisz mydło więc nie gotuj tłuszczu, podgrzej tyle aby twarde tłuszcze rozpuściły się.
-
Kiedy tłuszcz i roztwór ługu mają zbliżoną temperaturę (ok. 35-40 st. C) przelej tłuszcze do dużej miski. Następnie zacznij powoli wlewać roztwór ługu do tłuszczu i miesza, aż uzyskasz konsystencję zbliżoną do budyniu. Na tym etapie możesz dodać olejek eteryczny, barwnik, płatki kwiatów itp. i ponownie dokładnie wymieszaj.
-
Szybko przelej do przygotowanych wcześniej foremek zanim masa zastygnie w misce.
-
Odstaw mydełka w foremkach na 48h, niektórzy zawijają je w folie i okrywają ręcznikami, taka aby nadal utrzymać ciepłotę mydełek. Pamiętaj, że mydło na tym etapie nadal może być żrące.
-
Po 48h wyjmij mydełka z form, jeśli wymagają krojenia na mniejsze porcje zrób to teraz. Następni odstaw w przewiewne miejsce. Połóż na papierowych ręcznikach i przykryj nimi mydła, żeby się nie kurzyły. Nie należy pakować ich w folię lub plastikowe pudełka, mydła podczas leżakowania muszą oddychać. Proces leżakowania trwa zazwyczaj około 4 -5 tygodni. W tym czasie mydło traci żrące właściwości, zamieniając je na działanie pielęgnacyjne i dobroczynne. W tym czasie również twardnieje, schnie, łagodnieje. Przez cały ten czas musi być poza zasięgiem dzieci, zwierząt i niefrasobliwych, ciekawskich członków rodziny.
-
Po około 4 tygodniach można sprawdzić pH mydła. W tym celu najlepiej zastosować papierek lakmusowy. Przykładamy papierek do delikatnie zwilżonej powierzchni mydła. Sprawdzamy na skali jakie pH osiągnęło nasze mydło. Mydło jakie uzyskujemy w procesie produkcji domowej metodą na zimno najczęściej osiąga pH w granicach 7 -10. Jest to prawidłowe pH i takim mydłem możemy się bezpiecznie myć.
Wiem, że powyższe objaśnienie wydaje się przerażające i długie, ale to jak z robieniem naleśników - możesz zrobić długi opis z wieloma szczegółami, a przecież robienie naleśników wcale nie jest trudne.
Obejrzyj koniecznie film jak robić mydło w domu. To naprawdę jest proste.