Narcyz i alkoholik podobieństwa
1 stycznia 2021
Narcyz to zaburzenie osobowości, podczas gdy alkoholik to uzależnienie. Z pozoru różne aspekty psychologiczne mają jednak więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać.
Zarówno narcyz jak i alkoholik:
Kierują się swoim uzależnieniem.
Dla narcyza jest to uwaga innych. Dla alkoholika - alkohol. Zarówno narcyz, jak i alkoholik mają tendencję do postrzegania innych jako czynników umożliwiających (które pomogą im zwrócić na siebie uwagę lub utrzymać nałóg) lub jako potencjalne zagrożenie (które przeszkadzają w ich kampanii samowywyższania się lub wolności picia).
Wyrachowanie.
Z powodu braku empatii i poczucia wyższości narcyz uważa, że ma prawo robić, co chce, pomimo zasad lub kosztów jakie ponoszą inni. Z tego samego powodu alkoholik staje się bardzo zaradni w zdobywaniu alkoholu. W pewnym sensie nałogi, takie jak alkoholizm, są aktami narcystycznymi ponieważ stawiają używki (alkohol, narkotyki, hazard) ponad wszystko, bez względu na to, jak wysokie koszty ponoszą inni.
Wstyd.
Unikanie wstydu napędza wiele zachowań narcyzów. Narcyz często zawstydza innych, aby ukryć własne niedoskonałości. Dla alkoholików picie otępia lub maskuje wstyd, który noszą w sobie.
Zajęty sobą.
Zarówno narcyzi, jak i alkoholicy czują się uprawnieni. Dla narcyzów najważniejsze są relacje. Dla alkoholików wolność picia. Podczas gdy zarówno narcyzi, jak i alkoholicy mogą wydawać się funkcjonować normalnie, gdy nie są wywołane utratą narcystycznej podaży lub gdy nie są pod wpływem alkoholu, z czasem nieuchronnie ujawni się ich samoopieka.
Nieprawdomówny.
Narcyzm charakteryzuje się udawaniem. Narcyz uważa, że nie robi nic złego, kiedy swobodnie kłamie, aby promować swój wizerunek. Podobnie, zaprzeczanie podtrzymuje uzależnienie alkoholika. U alkoholika zaprzeczanie objawia się na wiele sposobów, na przykład alkoholik potrafi powtarzać, że może przestać pić, kiedy tylko zechcą, kłamiąc na temat tego, kiedy piją, lub odmawiając uznania, że ich picie kosztuje. Dlatego uczestnicy terapii leczenia uzależnienia (program 12-kroków) przedstawiają się z imienia, a następnie wypowiadają „Jestem alkoholikiem”. Ma to na celu przełamanie zaprzeczenie.
Unikanie introspekcji.
Narcyzi stronią od autorefleksji. Groziłoby to napotkaniem pustki, którą noszą w sobie. Podobnie osoby uzależnione - mogą odczuwać niepewność i brak poczucia własnej wartości. Dopóki uzależniony sięga po używki (narcyz po uwagę, a alkoholik po alkohol), uczucia te w dużym stopniu pozostają bez odpowiedzi. A im dłużej uczucia te pozostają bez odpowiedzi, tym trudniejsze i bardziej zniechęcające może być patrzenie do wewnątrz siebie - autorefleksja - i stawienie im czoła.
Obwinianie.
Narcyz szybko obwinia innych, że zmuszają go do działań i rzadko przeprasza lub przyznaje się do winy. To byłaby oznaka słabości, a narcyz zawsze musi czuć się lepszy i bez zarzutu. Podobnie alkoholik - ma wiele wymówek dlaczego pije. Wielu alkoholików może przepraszać za swoje zachowanie i obiecywać, że zacznie nowe życie. Jednak bez konkretnego planu działania i zobowiązania się do podjęcia leczenia, ich powtarzające się przeprosiny i złamane obietnice ostatecznie nie mają większego znaczenia dla bliskich.
Emocjonalnie niewiarygodni.
Narcyzi mają emocje na pokaz - demonstrują uczucia, które mają na celu przedstawienie pozytywnego obrazu lub manipulowanie innymi. Podobnie alkoholicy - mogą ronić krokodyle łzy z powodu kosztów swojego uzależnienia, ale takie pokazy są często bezznaczenia. Ponadto mechanizmy obronne narcyzów i siła uzależnienia dla alkoholików utrudniają im utrzymanie długotrwałych autentycznych relacji.
Skłonność do wycofywania się, kamienowania lub ataku podczas konfrontacji.
Narcyzi i alkoholicy mogą stać się wysoce defensywni, jeśli kwestionujesz ich działania lub wskazujesz na ich niezdrowe zachowania. Obaj mogą dąsać się, stać się niekomunikatywni lub rzucać
się na ciebie za wskazanie błędów i dysfunkcji, którym desperacko starają się zaprzeczyć lub ukryć.
Niszczący zarówno dla siebie, jak i dla innych.
Osoby bliskie zarówno narcyzom, jak i alkoholikom doświadczają deprywacji, odrzucenia i uczucia manipulacji. Ponadto z biegiem czasu zarówno narcyzi, jak i alkoholicy poświęcają swoje dobre samopoczucie, reputację, relacje i poczucie własnej wartości w pogoni za lepszym samopoczuciem -narcyz lub wzlotami wynikającymi z picia - alkoholik.
Niektóre osoby mają zarówno narcystyczne zaburzenie osobowości, jak i aktywne uzależnienie. Radzenie sobie z osobą z podwójną diagnozą może być trudniejsze, niż gdyby osoba ta cierpiała tylko na narcyzm lub nieleczony alkoholizm. Poniższe podejścia mogą Ci pomóc w radzeniu sobie z kimś, kto jest narcyzem, alkoholikiem lub jednym i drugim.
-
Zrozum, że ludzie z zaburzeniami osobowości i nałogami mają wyrachowane i zniekształcone poglądy na siebie i innych, których nie chcą ani nie potrzebują zmieniać.
-
Pamiętaj, że nie możesz powstrzyma narcystycznych lub alkoholowych zachowań.
-
Pamiętaj, że nie jesteś odpowiedzialny ani nie wywołujesz narcyzmu czy uzależnienia innej osoby.
-
Nie usprawiedliwiaj dysfunkcyjnych zachowań, narcyzów czy alkoholików.
-
Nie próbuj chronić narcyzów lub alkoholików przed konsekwencjami ich dysfunkcyjnych działań. Jasno określ, co będziesz, a czego nie będziesz tolerować.
Źródło:
Samoocena mamy.
Jak najłatwiej przewidzieć czy mała dziewczynka będzie miał w przyszłości negatywny obraz swojego ciała?
Czy jesteś narcyzem?
Czy ktoś nazwał Cię kiedyś narcyzem? Odpowiedź na kilka pytań i przekonaj się jaka jest prawda.
Emocje zamknięte w ciele.
Ciężki dzień w pracy i czujesz napięcie w okolicach szyi i ramion. Trudna rozmowa lub wystąpienie publiczne i masz wrażenie, że ściska Ci żołądek...