Więcej ruchu mniej siedzenia,
nowe wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia
dla dzieci poniżej 5 roku życia.
Ludzie na całym świecie cierpią z powodu nadwagi, cukrzycy, chorób serca... lista jest długa. Problem leży w niezdrowej diecie i w małej ilości ruchu. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia dbając o zdrowie ludzi podała nowy wytyczne dotyczące zdrowych nawyków dla dzieci. Zgodnie z nowymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieci poniżej piątego roku życia muszą spędzać mniej czasu przed ekranami (oglądanie bajek, granie w gry na tabletach lub smartfonach) mniej w wózkach i innych ograniczających ich ruch przedmiotach, jak foteliki, chusty, nosidełka. Mieć lepszej jakości sen i więcej czasu na aktywną zabawę.
„Dla wszystkich ludzi osiągnięcie zdrowia oznacza robienie tego, co najlepsze dla zdrowia od najmłodszych lat życia”, mówi dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Wczesne dzieciństwo to okres szybkiego rozwoju i czas, w którym rodzinne wzorce stylu życia można dostosować, aby zwiększyć zyski zdrowotne”.
Nowe wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, siedzącego tryb życia i snu dla dzieci poniżej 5 roku życia zostały opracowane przez zespół ekspertów WHO. Ocenili oni wpływ niedostatecznego snu na małe dzieci i czasu spędzonego przed ekranami lub siedzeniu w fotelikach i wózkach. Dokonali również przeglądu dowodów dotyczących korzyści ze zwiększonego poziomu aktywności.
„Poprawa aktywności fizycznej, skrócenie czasu siedzącego i zapewnienie wysokiej jakości snu u małych dzieci poprawi ich zdrowie fizyczne, psychiczne i samopoczucie, a także pomoże zapobiec otyłości dziecięcej i związanymi z nią chorobom w późniejszym życiu” - mówi dr Fiona Bull, kierownik w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Niespełnianie obecnych zaleceń, dotyczących aktywności fizycznej, powoduje, że każdego roku dochodzi do 5 milionów zgonów na całym świecie, we wszystkich grupach wiekowych. Obecnie ponad 23% dorosłych i 80% nastolatków nie jest wystarczająco aktywnych fizycznie (co prowadzi do otyłości, cukrzycy, chorób serca i wielu innych). Dlatego tak ważne jest uczenie maluchów zdrowych nawyków dotyczących aktywności fizycznej, czasu na siedzenie oraz stałych pór zasypiania i budzenia się. To pomaga kształtować zdrowe zachowania w okresie dzieciństwa, dorastania i dorosłości.
„To, co naprawdę musimy zrobić, to przywrócić dzieciom zabawę” - mówi dr Juana Willumsen, „Chodzi o przejście z trybu siedzącego do aktywnej zabawy, jednocześnie dbając o dobry sen".
Schemat ogólnej 24-godzinnej aktywności jest kluczowy: długotrwały bezruch lub siedzenie przed ekranem należy zastąpić aktywną fizycznie zabawą przy jednoczesnym zapewnieniu małym dzieciom wystarczającej ilości, dobrej jakości snu. Gdy dziecko siedzi np. w wózku, w foteliku samochodowym, podczas posiłku ważne aby czas ten spędzało interaktywnie z opiekunem np. na czytaniu, opowiadaniu historii, śpiew czy łamigłówkach. Interakcja z opiekunem jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka.
Stosowanie zaleceń zawartych w niniejszych wytycznych w ciągu pierwszych pięciu lat życia przyczyni się do rozwoju motorycznego i poznawczego dzieci oraz wpłynie na jakość ich zdrowia przez całe życie.
Zalecenia w skrócie:
Niemowlęta (poniżej 1 roku):
Może Cię zainteresować:
Emocje zamknięte w ciele.
Ciężki dzień w pracy i czujesz napięcie w okolicach szyi i ramion. Trudna rozmowa lub wystąpienie publiczne i masz wrażenie, że ściska Ci żołądek...
-
Powinny być aktywne fizycznie kilka razy dziennie na różne sposoby, szczególnie poprzez interaktywną grę na podłodze - więcej znaczy lepiej. Dla tych, którzy nie są jeszcze mobilni, obejmuje to co najmniej 30 minut w pozycji leżącej (czas na brzuchu) rozłożonej na cały dzień, gdy maluch jest rozbudzony.
-
Nie mogą mieć ograniczonego ruch dłużej niż 1 godzinę (np. czas spędzony w wózku, foteliku do odpoczynku, krzesełku do jedzenia posiłku lub przypięte do pleców opiekuna/ zawinięte w chustę do noszenia dziecka).
-
Czas przed ekranem nie jest zalecany. Gdy dziecko jest w pozycji siedzącej zachęca się opiekuna do czytania i opowiadania historii.
-
Powinno mieć 14–17 godzin dobrej jakości snu ( w wieku 0–3 miesiące) lub 12–16 godzin (w wieku 4-11 miesięcy) w tym drzemki.
Dzieci w wieku 1-2 lat powinny:
-
Spędzać co najmniej 180 minut na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych o dowolnej intensywności, w tym na aktywności fizycznej o umiarkowanym lub intensywnym natężeniu, rozłożonej w ciągu dnia - więcej znaczy lepiej.
-
Nie mogą mieć ograniczonego ruchu dłużej niż przez 1 godzinę (np. czas spędzony w wózku, foteliku do odpoczynku, krzesełku do jedzenia posiłku lub przypięte do pleców opiekuna/ zawinięte w chustę do noszenia dziecka) lub siedzieć przez dłuższy czas.
-
Dla 1-latków nie zaleca się siedzenia przed ekranem (np. oglądanie telewizji lub filmów, granie w gry komputerowe). Dla dzieci w wieku 2 lat, siedzenie przed ekranem nie powinno być dłuższe niż 1 godzina - mniej znaczy lepiej. Gdy dziecko jest w pozycji siedzącej, zachęca się do czytania i opowiadania historii z opiekunem.
-
Mieć 11-14 godzin dobrej jakości snu, w tym drzemki, z regularnymi godzinami zasypiania i czasem budzenia.
Dzieci w wieku 3-4 lat powinny:
-
Spędź co najmniej 180 minut na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych o dowolnej intensywności, z których co najmniej 60 minut jest umiarkowaną lub intensywną aktywnością fizyczną, rozłożoną w ciągu dnia - więcej znaczy lepiej.
-
Nie mogą mieć ograniczonego ruchu dłużej niż 1 godzinę (np. wózki dziecięce) lub siedzieć przez dłuższy czas.
-
Czas siedzenia przed ekranem nie powinien być dłuższy niż 1 godzina - mniej znaczy lepiej. Gdy dziecko jest w pozycji siedzącej zachęca się opiekuna do czytania i opowiadania historii.
-
Mieć 10–13 godzin dobrej jakości snu, który może obejmować drzemkę, z regularnym godzinami zasypiania i budzenia się.
Źródło WHO