top of page

Olej kokosowy -

właściwości i zastosowanie

Image by Tijana Drndarski

 

http://theheartysoul.com/oil-pulling-tricks/?t=SNJV

W ostatnich latach popularność oleju kokosowego, a zwłaszcza oleju kokosowego, wzrosła z powodu reklamowanych korzyści zdrowotnych. Wspierając trend oleju kokosowego, celebryci twierdzą, że składnik ten pomaga w usuwaniu tłuszczu z brzucha, hamowaniu apetytu, wzmacnianiu układu odpornościowego, zapobieganiu chorobom serca oraz powstrzymywaniu demencji i choroby Alzheimera. Badanie wykazało, że 72% Amerykanów oceniło olej kokosowy jako „zdrowy”, chociaż tylko 37% ekspertów od żywienia zgodziło się z tym. [1] Olej kokosowy jest popularny w kilku modnych dietach, w tym dietach ketogenicznych i paleo.

 

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania konsumentów na żywność pochodzenia roślinnego, olej kokosowy stał się popularnym wyborem tłuszczu ze względu na jego bogaty smak i łagodny aromat kokosowy.

Co zawiera olej kokosowy

 

Olej kokosowy to 100% tłuszczu, z czego 80-90% to tłuszcze nasycone. Daje to jędrną teksturę w niskich lub pokojowych temperaturach. Tłuszcz składa się z mniejszych cząsteczek zwanych kwasami tłuszczowymi, aw oleju kokosowym występuje kilka rodzajów nasyconych kwasów tłuszczowych. Dominującym typem jest kwas laurynowy (47%), z kwasami mirystynowym i palmitynowymi obecnymi w mniejszych ilościach, które, jak wykazano w badaniach, podnoszą szkodliwe poziomy LDL. W śladowych ilościach obecne są również tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone.

 

Olej kokosowy nie zawiera cholesterolu, błonnika, a jedynie śladowe ilości witamin, minerałów i steroli roślinnych. Sterole roślinne mają strukturę chemiczną naśladującą poziom cholesterolu we krwi i mogą pomagać w blokowaniu wchłaniania cholesterolu przez organizm. Jednak ilość znajdująca się w kilku łyżkach oleju kokosowego jest zbyt mała, aby wywołać korzystny efekt.

 

Olej kokosowy a zdrowie

 

Wiele oświadczeń zdrowotnych dotyczących oleju kokosowego odnosi się do badań, w których zastosowano specjalną formułę oleju kokosowego składającego się w 100% z trójglicerydów o średniej długości łańcucha (MCT), a nie komercyjnego oleju kokosowego najczęściej dostępnego na półkach supermarketów. MCT mają krótszą strukturę chemiczną niż inne tłuszcze, dzięki czemu są szybko wchłaniane i wykorzystywane przez organizm. Po trawieniu MCT trafiają do wątroby, gdzie są natychmiast wykorzystywane jako energia. Teoria mówi, że ta szybko wchłaniana forma sprzyja sytości i zapobiega gromadzeniu się tłuszczu. Olej kokosowy zawiera głównie kwas laurynowy, który nie jest MCT. Kwas laurynowy jest wchłaniany wolniej i metabolizowany, podobnie jak inne długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Tak więc korzyści zdrowotne zgłaszane przez specjalnie skonstruowany olej kokosowy MCT, który zawiera średniołańcuchowe trójglicerydy inne niż kwas laurynowy, nie mogą być stosowane bezpośrednio do komercyjnych olejów kokosowych. [2]

Chociaż badania epidemiologiczne wykazały, że grupy osób, które uwzględniają orzech kokosowy w swojej rodzimej diecie (np. Indie, Filipiny, Polinezja) mają niski wskaźnik chorób układu krążenia, należy zauważyć, że wiele innych cech, dietetycznych i innych, może być wyjaśnieniem . Ponadto rodzaj orzecha kokosowego, który jedzą, różni się od tego, który jest używany w typowej diecie zachodniej. Grupy te nie jedzą przetworzonego oleju kokosowego, ale cały orzech kokosowy jako mięso kokosowe lub prasowaną śmietanę kokosową, wraz z rodzimą dietą zawierającą pokarmy bogate w błonnik i mało przetworzone i słodkie. [2]

Przegląd literatury dotyczący stosowania produktów kokosowych (olej, mleko, miąższ lub śmietana) obejmował 21 badań obserwacyjnych i klinicznych. [2]

Badania epidemiologiczne wykazały, że ludzie z Samoa, Filipin, Nowej Zelandii i Nowej Gwinei spożywali cały orzech kokosowy w ramach swojej tradycyjnej diety. Ogólnie ich dieta była podobna: miąższ i mleko kokosowe, świeże owoce, warzywa i ryby. Badania wykazały, że ci, którzy jedli większe ilości oleju kokosowego, mieli podwyższony korzystny poziom cholesterolu HDL, ale także zwiększony całkowity cholesterol i trójglicerydy.

Przebadano osiem małych krótkoterminowych badań klinicznych trwających od 5-8 tygodni z udziałem 9-83 uczestników z zastosowaniem diety opartej na oleju kokosowym. W porównaniu z dietą zawierającą masło lub tłuszcze nienasycone (oliwka lub olej szafranowy), olej kokosowy podniósł poziom cholesterolu całkowitego, HDL i szkodliwego LDL bardziej niż oleje nienasycone, ale nie więcej niż masło. Stwierdzono również, że olej kokosowy podnosi poziom cholesterolu całkowitego i LDL w większym lub podobnym stopniu, jak inne tłuszcze nasycone, takie jak tłuszcz wołowy i olej palmowy.

Autorzy doszli do wniosku, że ze względu na wpływ oleju kokosowego na podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, w tym szkodliwego LDL, a w niektórych przypadkach trójglicerydów, a także ponieważ jego działanie zwiększające poziom cholesterolu było porównywalne z innymi tłuszczami nasyconymi, olej nie powinien być postrzegany jako zdrowa dla serca żywność i powinien być ograniczone w diecie.

W metaanalizie 16 badań klinicznych stwierdzono, że olej kokosowy zwiększa poziom cholesterolu LDL i HDL u uczestników w porównaniu z nietropikalnymi olejami roślinnymi (np. Słonecznikowy, rzepakowy, oliwkowy). [3] Olej kokosowy podniósł poziom cholesterolu całkowitego o około 15 punktów, LDL o 10 punktów, a HDL o 4 punkty. Olej kokosowy również podniósł te wartości w porównaniu z innym olejem tropikalnym, olejem palmowym: cholesterol całkowity wzrósł o około 25 punktów, LDL o 20 punktów, a HDL o 3 punkty. Analiza nie wykazała, że ​​olej kokosowy w porównaniu z innymi olejami roślinnymi miał jakikolwiek znaczący wpływ na masę ciała, obwód talii lub procent tkanki tłuszczowej.

American Heart Association (AHA) wydało naukowe zalecenie w 2017 r., Aby zastąpić tłuszcze nasycone (w tym olej kokosowy i inne oleje tropikalne) tłuszczami nienasyconymi. Na podstawie przeglądu siedmiu kontrolowanych badań stwierdzono, że olej kokosowy podnosi szkodliwy poziom cholesterolu LDL. AHA odradza stosowanie oleju kokosowego i sugeruje ograniczenie wszystkich tłuszczów nasyconych. Osobom zagrożonym chorobami serca lub cierpiącymi na choroby serca zalecają nie więcej niż 6% całkowitej liczby kalorii z tłuszczów nasyconych lub około 13 gramów na podstawie diety 2000 kalorii. Jedna łyżka oleju kokosowego zbliża się do tego limitu przy około 12 gramach tłuszczów nasyconych. [4]

Olej kokosowy zawiera tyle samo kalorii i całkowitego tłuszczu, co inne źródła tłuszczu, około 120 kalorii i 14 gramów tłuszczu na łyżkę stołową. Olej kokosowy ma wyjątkowy smak i najlepiej jest stosować go w niewielkich ilościach jako okresową alternatywę dla innych olejów podczas pieczenia i gotowania, w kontekście zdrowego odżywiania.

Zakup i przechowywanie

 

Olej kokosowy wytwarza się poprzez tłoczenie świeżego mięsa kokosowego lub suszonego mięsa kokosowego zwanego koprą. Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia wykorzystuje świeże mięso, podczas gdy rafinowany olej kokosowy zwykle zawiera koprę. W przeciwieństwie do oliwy z oliwek terminy „virgin” i „extra virgin” nie są regulowane w przypadku oleju kokosowego. Nie ma różnicy w produktach oznaczonych tymi terminami.

 

Virgin lub Extra Virgin (terminy wymienne): W przypadku metody „na sucho” świeże mięso dojrzałych orzechów kokosowych jest szybko suszone w niewielkiej ilości ciepła, a następnie wyciskane maszynowo w celu usunięcia oleju. W przypadku metody „na mokro” maszyna wyciska świeże mięso kokosowe w celu uzyskania mleka i oleju. Mleko jest oddzielane od oleju za pomocą fermentacji, enzymów lub wirówek. Otrzymany olej ma punkt dymienia około 350 stopni Fahrenheita (F), który może być używany do szybkiego smażenia lub pieczenia, ale nie jest odpowiedni do bardzo wysokich temperatur, takich jak smażenie w głębokim tłuszczu. Na etykietach oleju kokosowego możesz również zobaczyć następujące terminy:

Wytłaczany ekspeller - Maszyna wyciska olej z miąższu kokosa, często przy użyciu pary lub ciepła.

Tłoczony na zimno - olej jest tłoczony bez użycia ciepła. Temperatura pozostaje poniżej 120 stopni F; uważa się, że pomaga to zachować więcej składników odżywczych.

Rafinowany: kopra jest tłoczona maszynowo w celu uwolnienia oleju. Olej jest następnie parowany lub podgrzewany w celu dezodoryzacji oleju i „wybielany” przez filtrowanie przez glinki w celu usunięcia zanieczyszczeń i wszelkich pozostałych bakterii. Czasami do ekstrakcji oleju z kopry można użyć rozpuszczalników chemicznych, takich jak heksan. Otrzymany olej ma wyższą temperaturę dymienia około 400-450 stopni F i jest bez smaku i zapachu.

Częściowo uwodorniony: niewielka ilość nienasyconych tłuszczów w oleju kokosowym jest uwodorniona lub częściowo uwodorniona, aby przedłużyć okres przydatności do spożycia i pomóc utrzymać jego stałą konsystencję w wysokich temperaturach. W tym procesie powstają tłuszcze trans, których należy unikać.

Olej kokosowy przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu w zamkniętym pojemniku lub w lodówce. Okres trwałości będzie się różnić w zależności od rodzaju przetwarzania i sposobu przechowywania. Rafinowany olej kokosowy na ogół wystarcza na kilka miesięcy, podczas gdy olej kokosowy z pierwszego tłoczenia może przetrwać 2-3 lata, jeśli jest odpowiednio przechowywany z dala od ciepła i światła. Oznaki zepsucia to pleśń, żółty odcień lub „nieprzyjemne” zapachy lub smaki.

 

Robić

 

Olej kokosowy ma temperaturę topnienia 78 stopni F. Jeśli olej upłynnia się w bardzo ciepły dzień, dobrze wymieszaj przed użyciem.

 

Zastępując olej kokosowy masłem lub tłuszczem roślinnym, używaj o 25% mniej oleju kokosowego niż ilość masła podana w przepisie ze względu na wyższy procent zawartości tłuszczu. Użyj rafinowanego oleju kokosowego, jeśli nie chcesz mieć kokosowego smaku.

Podsmaż warzywa w jednej łyżce oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia, aby zmienić smak.

Dodaj łyżkę dziewiczego oleju kokosowego do sosów i curry, aby wzmocnić smak.

Czy wiedziałeś?

 

Filipiny to największy na świecie producent oleju kokosowego. Indonezja i Indie to następni co do wielkości producenci. Filipiny, Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Indie są największymi konsumentami oleju kokosowego.

Olejek kokosowy jest skutecznym środkiem nawilżającym dla skóry i włosów. Używając niewielkiej ilości, delikatnie wmasuj bezpośrednio w skórę. W przypadku włosów suchych lub puszących się niewielką ilość nałóż na łodygę włosa i pozostaw na odpowiedni czas (kilka minut do nocy), a następnie spłucz.

Źródło: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/coconut-oil/

https://www.healthline.com/nutrition/coconut-oil-and-skin#TOC_TITLE_HDR_3

bottom of page