Eukaliptus przeciw komarom.
15 czerwca 2019
Olejek z eukaliptusa cytrynowego skuteczny w odstraszaniu komarów, kleszczy, muszek i much gryzących.
Badania wskazują, że naturalny olejek z eukaliptusa cytrynowego - w zapachu wyczuwalna jest cytrynowa nuta (nazywany olejkiem eukaliptusowym citronella lub cytrynowym, otrzymywany z rośliny Eucalyptus citriodora) jest równie skuteczny, choć pod względem zdrowotnym lepszy, w odstraszaniu komarów niż DEET -organiczny związek chemiczny.
Badacze wykazali, że DEET nie tylko wpływa na zachowania owadów, ale także układ nerwowy ssaków, w tym ludzi. Badania na szczurach pokazały, że DEET zmniejsza aktywność jednego z enzymów (acetylocholinoesterazy). Enzym ten jest bardzo ważny dla właściwego działania układu nerwowego.
Skutkami ubocznymi stosowania preparatów z DEET są często: łzawienia oczu, ból głowy, poczucie zmęczenia czy drżenie mięśni. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia mózgu.
Naukowcy zwracają uwagę , że ich ustalenia "kwestionują bezpieczeństwo DEET, szczególnie w połączeniu z innymi chemikaliami" oraz "podkreślają znaczenie interdyscyplinarnego podejścia do rozwój bezpieczniejszych środków odstraszających owady stosowanych w sferze zdrowia publicznego ".
Badania przeprowadzone w London School of Hygiene and Tropical Medicine pokazują, że olejek z eukaliptusa cytrynowego zapewnia (96.89%) większą ochronę przeciw komarom niż DEET (84.81%) w okresie 4h.
Olejek ten może odstraszać komary przynajmniej przez 6h. O skuteczności olejku decyduje ilość PMD (p-mentano-3.8diolu). Olejek, który potrafi odstraszać owady przez 6h zawiera ok. 80% PMD, czyli głównej substancji odpowiedzialnej za odstraszanie komarów, kleszczy, muszek, a także gryzących much.
Niestety na darmo szukać informacji jaką zawartość PMD ma olejek więc warto zapamiętać, że olejek z eukaliptusa cytrynowego ma wysoką zawartość PMD podczas gdy olejek eteryczny z eukaliptusa cytrynowego ma znikomą ilość PMD. W walce z owadami wybieraj olejek z eukaliptusa cytrynowego dla walorów zapachowych możesz kupić olejek eteryczny. Ludzie bardzo często mylą te dwa olejki, nawet dziennikarze, a czasami też osoby zajmujące się aromaterapią używają tych nazw zamiennie co nie jest właściwe. Istnieje znaczna różnica między "olejkiem eterycznym z eukaliptusa cytrynowego" a "olejkiem z eukaliptusa cytrynowego". Oba są używane jako środki odstraszające komary, ale mają zupełnie inne składy chemiczne i skuteczność. Olejek eteryczny z eukaliptusa cytrynowego - nie działa.
Olejki, które odstraszają komary, a także inne owady:
-
olejek bazyliowy,
-
olejek cedrowy (odstrasza także ćmy),
-
olejek cynamonowy z liści (zabija larwy komarów, UWAGA: lepiej nie stosować go na skórę, nawet odpowiednio rozcieńczony może podrażnić),
-
cytrynowy i pomarańczowy (olejki owoców cytrusowych mają działanie fotouczulające, dlatego nie należy ich używać przed wyjściem na słońce co najmniej do 6h),
-
olejek z drzewa herbacianego,
-
olejek geranium (nie lubiane przez kleszcze),
-
olejek goździkowy,
-
olejek kopru włoskiego,
-
olejek lawendowy (odstrasza też pajęczaki, a nawet gryzonie),
-
olejek mięty pieprzowej (odstrasza nawet gryzonie),
-
olejek patchouli (paczulowy),
-
olejek rozmarynowy,
-
olejek z trawy cytrynowej (odstrasza także muchy i meszki),
-
olejek tymiankowy.
PAMIĘTAJ: zaleca się szczególną ostrożność w stosowaniu olejków przez kobiety w ciąży i dzieci do 3 r.ż. W obu przypadkach zanim użyjesz któregokolwiek olejku upewnij się, że można i skonsultuj z lekarzem.
Bogaty w witaminy A, E i tłuszcze omega. Ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące.
Mule w białym winie i pomidorach.
Małże od wieków uznane są za afrodyzjaki. Wszystko za sprawą zawartych w nich minerałów - cynku i selenu
Może Cię zainteresować:
Olejek odstraszający komary
SKŁADNIKI:
-
100 ml oleju bazowego ( olej słonecznikowy, z pestek winogron, jojoba lub ze słodkich migdałów);
-
5-10 ml (około 50-100 kropli) olejku eukaliptusowego,
lub mieszanki olejków według upodobania, (np. 20 kropli olejku z trawy cytrynowej, 20 kropli olejku goździkowego i 30 kropli olejku eukaliptusowego, 20 kropli olejku geranium),
-
najlepiej szklana butelka z ciemnego szkła.
SPOSÓB POSTĘPOWANIA:
-
W szklanej butelce połącz olejek eukaliptusowy (lub miks olejków) z olejem bazowym.
-
Wstrząśnij aby zmieszać.
-
Nakładaj na skórę w miejscach zagrożonych ugryzieniem, omijając okolice oczu. Ponawiaj co 1-2 godziny.
-
Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła.
Spray odstraszający komary
Możesz rozpylać na skórę i ubrania. Ewentualnie umieścić w otwartej buteleczce i włożyć do niej patyczki (dyfuzor zapachowy), które pomogą rozproszyć zapach po pomieszczeniu.
SKŁADNIKI:
-
100 ml wódki;
-
5-10 ml (około 50-100 kropli) olejku z eukaliptusa lub mieszanki olejków eterycznych np. 30 kropli olejku z trawy cytrynowej, 30 kropli olejku goździkowego i 20 kropli olejku eukaliptusowego,
-
najlepiej szklana butelka z ciemnego szkła z atomizerem,
-
drewniane patyczki (np. do szaszłyków) - jeśli chcesz zrobić dyfuzor zapachowy
SPOSÓB POSTĘPOWANIA:
-
Do buteleczki z atomizerem wlej wódkę.
-
Wkrapiaj stopniowo olejki.
-
Wstrząśnij aby zmieszać.
-
Rozpylaj z pewnej odległości na odkryte części ciała, uważając na oczy.
-
Rozpylaj przynajmniej co 2 godziny.
Możesz też przygotować spray bez alkoholu, na bazie wody. Jest on delikatniejszy i niestety mniej skuteczny. Zastąp wódkę wodą, dalej postępuj jak w powyższym przepisie. Pamiętaj, że olejek nie rozpuszcza się w wodzie więc przed każdym użyciem dobrze wstrząśnij.
Olejki tak samo jak inne preparaty odstraszające owady nie zapewnia nam 100% skuteczności. Jeśli pomimo działań odstraszających, owady jakiś Cię "ugryzie" to:
-
jeśli ukąsi Cię owad, który zostawia żądło, usuń je najpierw. Potem przemyj miejsce użądlenia (wodą z mydłem, preparatem odkażającym). Następnie warto obrzęknięte miejsce smarować sokiem z ananasa (tylko świeży owoc nie z kartonu czy z puszki). Ananas zawiera bromelainę – enzym rozkładający i ścinający białko - która jest silnym środkiem przeciwzapalnym, łagodzi bóle i opuchliznę.
-
Aby zmniejszyć swędzenie możesz na miejsce ugryzienie zastosować ocet jabłkowy, olejek lawendowy
(należy do grupy olejków, które można bezpośrednio stosować na skórę) lub zakupić krem z nagietka - działa antyseptycznie, czyli chroni skórę przed zakażeniem.
Pamiętaj aby zawsze robić test czy nie jesteś uczulony na jakiś składnik.
Ten wpis nie jest poradą lekarską.