top of page

Ostrygi

9 lutego 2020
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • SoundCloud Ikona społeczna
Oysters.jpg

 

Ostrygi uważane są za afrodyzjak i często pojawiają się na romantycznych kolacjach w towarzystwie szampana.

Czy wiesz, że Casanova, dla podtrzymania wigoru zjadał na śniadani od 50 sztuk morskich małży, którymi delektował się w towarzystwie aktualnej oblubienicy? 

Dzisiaj wiemy, że ostrygi są dobrym źródłem cynku, który pełni ważną role w procesie powstawania testosteronu, a także zawierają aminokwasy związane z procesem wytwarzania hormonów płciowych. Ponadto ostrygi stanowią źródło selenu, żelaza, wapnia, a także witaminy A i B12. Są przy tym niskokaloryczne - jedna surowa ostryga dostarcza nam 8-10 kcal. 

Ostrygi charakteryzują się asymetryczną muszlą. Mają płaską "przykrywkę" i wypukłą część dolną. Obie części łączą się ze sobą wiązadłem. Wnętrze muszli pokryte jest macicą perłową. Mięso - kremowo-szarej ostrygi- leży w dolnej części, zanurzone w swoim naturalnym, przezroczystym soku. Jest pulchne, lśniące i wilgotne. Ma morski smak i zapach.

Na co zwracać uwagę przy zakupie ostryg?

Kupując świeże ostrygi koniecznie sprawdź, czy są naprawdę świeże, czyli żywe. Jeśli muszla mięczaka jest otwarta, może to oznaczać, że jest martwy. W przypadku uchylonych muszli  postukaj w jej wierzch - jeśli się zamknie, to znaczy, że skorupiak żyje. Ostryga powinna też wydawać się ciężka w dłoni i oczywiście nie pachnieć w brzydki sposób, mieszanka zapachu słonego morza i alg jest naturalna. Ostrygi kupujmy tylko w sklepie, gdzie mamy pewność, że były przechowywane we właściwy sposób, w niskiej temperaturze. Po przyniesieniu do domu trzymamy w lodówce i  zjadamy jak najszybciej. 

Co oznaczają numery od 5 do 0 na opakowaniach ostryg?

Te numery oznaczają gramaturę ostryg.

Najmniejsze mają numer 5 i  wagę od 30 do 45 g. Największe z numerem 0 – ważą powyżej 151 g (np. w 15 kg paczce znajduje się 108 ostryg nr 1, ale aż 360 nr 5!).

Jak otworzyć ostrygę?

Do otwierania ostryg często stosuje się specjalne rękawice i nóż z krótkim, twardym ostrzem (ang. shucker). Jeśli nie masz takiej rękawicy użyj ścierki złożonej na kilka razy. Przez tę ścierkę weź w dłoń ostrygę (zapobiegnie to poranienia dłoni przez muszlę), kładąc ją płaską stroną do góry.  Pomiędzy części muszli od węższej strony wbij nóż i podważ przykrywkę. Muszla nie otwiera się łatwo więc ostrze noża, musi być twarde i nienajlepszej krótkie inaczej może się złamać.

Bądź ostrożny bardzo łatwo jest nie skaleczyć podczas otwierania muszli.  Francuzi zalecają otwieranie ostryg 30 minut przed podaniem i wylanie pierwszego płyn, który jest w muszli – kilka minut później ostryga powinna wytworzy kolejny, naturalny sok.

Jak podać ostrygi?

 

Ponoć ostrygi są najsmaczniejszą od czwartego dnia, ale można je jeść od momentu złowienia przez dziesięć dni.  Przez pierwsze trzy dni mają dość słony smak. 

Otwórz ostrygi i ułóż je na  w wypukłych muszlach. Z boku postaw talerzyk z cytryną pokrojoną w cząstki. Każdemu, kto będzie jadł ostrygi ustaw przy talerzu miseczkę z wodą i plastrem cytryny (np. miseczki, które używasz do zupy lub płatków śniadaniowych z mlekiem). Ta woda służy do przemycia palce po zjedzeniu 

ostryg.

Jak jeść ostrygi?

Najczęściej jada się  je na surowo, skropione sokiem z cytryny lub octem  winnym (z dodatkiem szalotki - odmiana małej cebuli). Połówkę muszli z ostrygą przenosimy na własny talerz następnie przytrzymując jedną ręką muszlę, wyjmujemy ostrygę przy pomocy specjalnego wypukłego widelca z trzema ząbkami,  i wypijamy sok pozostały w muszli. Owoc morza można także podnieść do ust, przechylić i wypić zawartość przełykając w całości. Większość teorii zaleca przeżucie ostrygi, aby poczuć jej smak i aromat.  Jeśli nie jesteś w stanie zjeść surowych ostryg to możesz je przygotować na inne sposoby: podpieczone na ruszcie, obgotowane lub podsmażone, w zupie lub dodane do potrwa z duszonymi owocami morza, a nawet  usmażyć w cieście. 

Ostrygi to luksusowe produkt więc idealnie komponuje się z szampanem lub winem musującym.

 

Dlaczego skrapia się ostrygi cytryną lub octem winnym?

 

Pod wpływem kwaśnego płynu skorupiak lekko się kurczy - widać to gdy patrzysz na obrzeże ostrygi, które dotyka skorupy.  Jeśli tak się dzieje oznacza to, że jest świeża. W innym wypadku lepiej nie jedz. Możemy je także lekko posypać pieprzem i posiekaną szalotką, podać z chlebem i masłem.

Czy ostrygi są bezpieczne do jedzenia?

Surowe ostrygi mogą przenosić potencjalnie szkodliwe bakterie i wirusy.  Z tego powodu, aby zmniejszyć ryzyko niebezpiecznych infekcji, organizacje zdrowotne zalecają gotowanie ich przed jedzeniem.

Może Cię zainteresować:

bottom of page