PALISZ? PALIŁEŚ?
5 ziół, które pomogą oczyścić płuca.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że każdego roku, na skutek palenia papierosów, umiera ponad 5 milionów ludzi (1) , a 600 000 osób jest narażonych na zgon z powodu biernego wydychania dymu papierosowego (2).
W papierosach są tysiące bardzo niebezpiecznych i toksycznych substancji chemicznych, w tym 70 rakotwórczych (3) ostrzega American Cancer Society.
Liście tytoniu wykorzystywane do produkcji papierosów zawierają materiały radioaktywne (4), które mogą predysponować palacza do większych szans zachorowania na raka.
Jakie zioła są korzystne dla układu oddechowego?
Zioła, które wspierają zdrowie płuc. Zazwyczaj działają na kilka sposobów:
Wykrztuśne - pomaga rozbić to co zalega w płucach i wyrzucić z klatki piersiowej.
Kojąco - pomaga łagodzić stany zapalne kanałów nosowych i dróg oddechowych.
Uspokajająco - uspokaja uwalnianie histaminy.
Przeciwutleniająco - mogą być źródłem antyoksydantów i zmniejszać stres oksydacyjny.
5 ziół, które wspomogą oczyszczenie płuc:
Eukaliptus pochodzi z Australii. Eukaliptus był używany przez rdzennych Australijczyków przez tysiąclecia. Głównym związkiem w eukaliptusie jest cineol (eukaliptol). Cineol ma wiele zalet - jest wykrztuśny, może łagodzić kaszel, zwalcza przekrwienie i pomaga koić podrażnione kanały nosowe. Wspomaga również układ immunologiczny podczas przeziębienia lub innych chorób ogólnych.
Zastosowanie:
-
Masaż – Olejkiem eteryczny możesz smarować klatkę piersiowej zamiast powszechnie znanego Vapo Rub – pamiętaj aby olejek rozcieńczyć - 5 kropli olejku należy połączyć z 10 ml oliwy z oliwek, olejku migdałowego lub winogronowego.
-
Inhalacje – 5-10 kropli olejku eukaliptusowego należy dodać do gorącej wody, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać opary przez około 10 minut lub zakropić jedną kroplę na chusteczkę i oddychać przez nos.
Korzeń Osha zawiera wiele korzystnych detoksykacyjnych składników - kamforę, terpeny, saponiny, fitosterole i kwas ferulowy. To czyni go jednym z najlepszych roślin wspomagających oczyszczanie śluzówki płuc i zatok, a jednocześnie chroni przed infekcjami układu oddechowego. Zwiększa także przepływ krwi do płuc, co
poprawia ogólną kondycję zdrowia.
Zastosowanie:
Do picia: użyj 2 do 4 gramów suszonego korzenia na filiżankę herbaty.
Lobelia zawiera alkaloid znany jako lobeline, który rozrzedza śluz i zmniejsza przekrwienie. Stymuluje także
gruczoły nadnerczy uwalniające epinefrynę, która relaksuje drogi oddechowedla łatwiejszego oddychania. Równocześnie jednak drażni ośrodki nerwu błędnego wywołując zwolnienie czynności serca. Lobelina podnosi ciśnienie tętnicze. Zwiększa poziom glukozy we krwi. W małych dawkach kurczy oskrzela. W większych dawkach poraża zwoje nerwu błędnego i wywołuje rozszerzenie oskrzeli, stąd jej zastosowanie w astmie (asthma bronchiale). Pobudza perystaltykę przewodu pokarmowego. Zwiększa wydzielanie potu i śliny. Małe dawki lobelii działają psychostymulująco i ułatwiają uczenie oraz kojarzenie. W większych dawkach upośledza koncentrację i wywołuje odurzenie.
Przedawkowanie lobelii wywołuje zgon. (5)
Zastosowanie:
Do picia: Zaparz 0,5-1 g w 100 ml wrzątku, przecedź i wypij. W ciągu dnia wypij 2-3 takie herbatki.
Miodunka nazywana była kiedyś płucnikiem. Napar z tej byliny pozwalał osobom z chorymi płucami swobodniej oddychać. Miodunkę stosowano też aby pozbyć się chrypy i kataru. Używano ją nawet jako lek na gruźlicę. Jak mówi cytat z "Zielnika lekarskiego" z 1905 roku: "...w naparze 30 g na litr wody – przeciw chrypce, katarowi bronchialnemu, ropnym cierpieniom płucnym, dolegliwościom żołądka. Zwykle miesza je się z innemi ziołami roztwarzającymi śluz, jak z podbiałem, babką. Zewnętrznie używa się naparu do wymywania ran. Sok wyciśnięty z liści służy jako przymieszka do kuracyj wiosennych".
Zastosowanie:
Najlepiej przyjmować go w formie:
-
Macerat z miodunki: pół szklanki świeżego rozdrobnionego (zmielonego) ziela zalać 2 szklankami wody przegotowanej; odstawić na 5-6 godzin, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 100 ml. Macerat można przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. W kuracjach odtruwających: wypić 200 ml w ciągu dnia małymi porcjami.
-
Odwar z miodunki: 1-2 łyżki rozdrobnionego ziela zalać 1 szklanką wody; gotować 10 minut; odstawić na 30 minut, przecedzić. Wypić w ciągu dnia 200-400 ml w porcjach 50 ml.
Oregano główne dwa składniki, które powodują, że oregano jest bardzo zdrowe dla płuc, ale także dróg oddechowych, to karwakrol i kwas rozmarynowy. Oba te związki to naturalne środki zmniejszające przekrwienie i redukujące poziom histaminy. Co korzystnie wpływa na drogi oddechowe i drożność nosa.
Zastosowanie:
-
Inhalacja: Zakrop krople na chusteczkę i wydychaj.
-
Spożywcze: dodawaj ziele do potraw.
-
Do picia: pij herbatkę z suchych liści.
Wybór należy do Ciebie!
Chcesz rzucić palenie, czy palić nadal? Biorąc pod uwagę wysokie wskaźniki zachorowalności na raka płuca i toksyczność palenia jest to życiowa decyzja. Korzyści z niepalenia są duże.
Jeśli to trudna decyzja, bo uzależnienie jest potężne, lub względy zdrowotne nie przekonują Cię, spróbuj pewnego triku. Na początek ogranicz palenie o połowę. Pieniądze, których nie wydasz na papierosy odkładaj do skarbonki, a jej stan sprawdź po roku. Zdziwisz się ile znajdziesz tam pieniędzy, które co roku spalasz. Jeśli całkiem przestaniesz palić, nadal możesz odkładać pieniądze, które wydawałeś na papierosy. Po roku za uzbieraną kwotę, zapewne, będziesz mógł kupić sobie coś o czym od dawna marzysz, ale zawsze brakowało funduszy w budżecie lub wyjechać na wakacje marzeń.
Jeśli zdecydujesz się zrezygnować, nie tylko oszczędzisz pieniądze, oczyścisz organizm i nie będziesz brzydko pachniał papierosami, ale także przekonasz się, że nie paląc oddycha się znacznie łatwiej i pełną piersią.
Praktycznie i bardzo zdrowo :-)
Nie jest to porada lekarska, tylko edukacyjny wpis. Zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek zioła skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby mieć pewność, że w Twoim przypadku nie ma żadnych przeciwskazań.