Świąteczne pierniczki
13 listopada 2020
Święta Bożego Narodzenia to korzenny zapach rozchodzący się po domu. To chrupiące ciasteczka - pierniczki, jeśli nie zdążą zmięknąć schrupane przez domowników, i kolorowy lukier - jeśli masz cierpliwość i czas do zabawy w dekorację.
Historia piernika zaczyna się w starożytności. Wtedy popularne były ciastka smarowane miodem zwane miodownikami. W jednej z rzymskich książek kucharskich pióra Apicjusza znajduje się nawet przepis na miodownik z pieprzem, bliski późniejszemu piernikowi. Po upadku imperium rzymskiego tradycja ulega jednak zapomnieniu. Dopiero w średniowieczu miodowniki z przyprawami wg antycznych receptur zaczynają piec na nowo zakony, szczególnie benedyktyni. Było to możliwe dzięki wyprawom krzyżowym, które pozwoliły sprowadzać do Europy duże ilości przypraw. Wraz z rozwojem miast, pojawiają się wyspecjalizowane cechy piekarskie. Korzystają one z doświadczenia zakonników. Tak oto rozpoczyna się wielka kariera piernik.
W dawnych wiekach wypiekano dwa rodzaje pierników: miękkie i figuralne. Różnica tkwiła w dodaniu bądź nie środka spulchniającego. W średniowieczu rolę tą pełnił potaż, czyli spopielony węgiel drzewny, zawierający pochodne amoniaku. Pierniki miękkie po prostu zjadano. Pierniki figuralne zaś, wyciskane na kunsztownych drewnianych formach, z racji wysokiej ceny przypraw były przedmiotem luksusowym, symbolem majętności posiadacza. Niektóre nawet pozłacano, nie odstraszało to jednak łasuchów. Doprowadziło to w konsekwencji do zakazania tego procederu przez władze miejskie. Podobno były one tak twarde że wg jednej z legend mogły z powodzeniem zastąpić koło u wozu.
Może zainteresuje Cię:
Pierniczki
SKŁADNIKI:
-
250 g miodu,
-
150 g brązowego cukru,
-
150 g masła,
-
100 g mielonych migdałów,
-
400 g pszennej mąki,
-
1 jajko,
-
pół opakowania przyprawy do pierników,
-
1 łyżka kakao,
-
1 łyżeczka sody oczyszczonej,
-
2 łyżki rumu.
SPOSÓB POSTĘPOWANIA:
-
Miód podgrzewamy z cukrem, masłem i kakao.
-
Po wystudzeniu mieszamy z pozostałymi składnikami. Będzie bardzo gęste i lepiące.
-
Dzielimy na kilka części, owijamy folią aluminiową i wkładamy do lodówki, najlepiej na całą noc.
-
Potem wałkujemy na ok. 3-5 mm, wyciskamy kształty i do piekarnika - 200 stopni, ok. 8 minut.
Najlepsze są po ok. 2 tygodniach - jak dotrwają 😉