top of page

Sny, jak je interpretować.

5 stycznia 2021
  • SoundCloud Ikona społeczna
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
Woman's dreams. Pretty girl is flying in

Sny od zawsze interesują ludzi i rozbudzają wyobraźnię. W czasach starożytnych uważano, że są to przesłania od bóstw lub sposób przewidywania przyszłości. Nasi przodkowie tak bardzo wierzyli w siłę snów i ich przekazu, że Aleksander Wielki pod wpływem snu o siwym mężczyźnie, który opowiedział mu o wyspie u wybrzeży Egiptu,  zmienił miejsce, w którym miał wybudować swoją Aleksandrię.  

W ostatnich latach sny mocno zajmują naukowców. Dzięki psychologii, neurologii czy biologii coraz więcej wiemy o snach i dlaczego są one tak potrzebne zarówno ludziom, jak i zwierzętom.

Wielu badaczy jest zgodna, że śnienie ma cel, ale jaki jest dokładnie ten cel, pozostaje kwestią otwartą. 

Czym są sny i dlaczego śnimy?

 

Sny to zmysłowe doświadczenia, które mają miejsce podczas spania. We śnie widzisz obrazy, słyszysz dźwięki i odczuwasz fizyczne doznania. Po przebudzeniu możesz pamiętać swoje sny lub nie. Naukowcy uważają, że ludzie śnią z kilku powodów.

       Sny są elementem przetwarzania pamięci. Pomagają łączyć różne informacje, których uczymy się w ciągu dnia, a w trakcje snu ta wiedza  przenoszona jest z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Dzięki czemu lepiej zapamiętujemy wyuczony materiał. 

       Odzwierciedlają doświadczenia z życia na jawie.

 

        Środek, za pomocą którego umysł pracuje nad trudnymi,  niepokojącymi myślami, emocjami i doświadczeniami, aby po przebudzeniu osiągnąć równowagę psychiczną i emocjonalną. Skany reakcji mózgu wskazują, że te same obszary są aktywne zarówno podczas snu, jak i wtedy, gdy obcujesz z niezwykle emocjonującymi wydarzeniami.

        Mózg reaguje na zmiany biochemiczne i impulsy elektryczne, które pojawiają się podczas snu. Czy wiesz, że nasze ciało podczas snu przechodzi przez etapy czegoś w postaci chwilowego paraliżu

        Forma świadomości, która łączy przetwarzanie informacji z przeszłość i teraźniejszość, i przygotowuje nas na przyszłość. 

        Działanie obronne mózgu mające na celu przygotowanie Ciebie do stawienia czoła zagrożeniom, niebezpieczeństwom i wyzwaniom. Może zawierać praktyczne scenariusze reakcji. Możliwe też, że sny pomogą Ci przećwiczyć, jak reagować na groźne scenariusze w prawdziwym życiu. W ten sposób sny mogą zaoferować poligon ćwiczebny do walki lub ucieczki. 

Dzisiaj ludzie wciąż szukają sensu w swoich snach. Chociaż nasze metody interpretowania snów zmieniły się od czasów Aleksandra Wielkiego, to nasze pragnienie zrozumienia ich jest bardzo podobne.

Czy nasze sny mają znaczenie? 

 

Badacze snów uważają, że tak. Począwszy od pracy Zygmunta Freuda (sprzed 100 lat), psychologowie badali sny, aby zrozumieć, jakie znaczenie mają dla śniących.

 

                   

                   Zygmunt Freud

 

W 1899 roku psychoanalityk Zygmunt Freud opublikował swój przełomowy tekst Objaśnienie marzeń sennych ( „The Interpretation of Dreams”). Zaproponował w nim, że sny wyrażają niespełnione życzenia z życia śniącego. Freud zasugerował, że sny składają się z dwóch rodzajów informacji:

  • manifestu treść (co faktycznie pojawia się w Twoim śnie),

  • ukrytej treść (głębokie, symboliczne znaczenie Twojego snu).

 

Freud, w swojej pracy, zachęcał śniącego do znalezienia ukrytego znaczenia snu poprzez proces zwany wolnym skojarzeniem. Mając wolne skojarzenia, mówisz otwarcie o wszystkim, co może mieć związek z obrazami i wydarzeniami z Twojego snu. Dzięki temu procesowi jesteś w stanie odkryć głębsze pragnienia, które mogą być ukryte w Twojej podświadomości.

                       Carl Jung

 

Podobnie jak Freud, Jung uważał, że sny są zakorzenione w nieświadomym umyśle i mogą pomóc uzdrowić śniącego, jeśli zostaną właściwie zrozumiane. Jung zasugerował, że sny pokazują, w jaki sposób dana osoba utraciła równowagę. W analizie snów jungowskich każdy aspekt Twojego snu reprezentuje coś w Twojej psychice. Tak więc sen jest próbą komunikowania się z samym sobą o rzeczach, które powstrzymują Cię przed staniem się całością i w pełni rozwiniętą jednostką.

                       Teoria snów współtwórczych

 

Wiele współczesnych badań nad snami koncentruje się na sposobie, w jaki osoba śniąca reaguje na treść snu, zarówno we śnie, jak i po przebudzeniu. Badacze nazwali tę metodę analizy współtwórczą teorią snów. Podstawową ideą jest to, że znaczenie snu nie pochodzi z obrazów, które pojawiają się w Twoich snach. Znaczenie ma jak zareagowałaś na wydarzenia we śnie.

 

Podczas pracy ze snami dzielisz się z terapeutą, jak czuło się Twoje "senne ego" na początku snu. Twoje „senne ego” odnosi się po prostu do wersji Ciebie, która pojawia się we śnie. Ty i Twój terapeuta nakreślcie podstawową fabułę Twojego snu, ale pomijacie wszelkie nazwiska, miejsca i szczegóły. Następnie badasz, jak czuło się Twoje ego w odpowiedzi na wydarzenia ze snu. Zadajesz pytania typu „Jak zareagowałem, kiedy we śnie czułem się zagrożony?” i „Jak zmieniły się obrazy we śnie w zależności od moich uczuć i działań?” Na koniec Ty i Twój terapeuta omawiacie, czy w prawdziwym życiu stosujesz podobne reakcje i strategie - z powodzeniem lub bez.

                          Jak analizować własne sny?

 

Możesz skorzystać z metod i zasad badania snów, aby przeanalizować swoje sny. Niektóre wymagają, abyś podzielił się swoimi snami z innymi, w ramach terapii grupowej lub z psychoterapeutą. 

Model doceniania snów Ullman Montague

Ullman założył laboratorium marzeń w Maimonides Medical Center na Brooklynie w Nowym Jorku. Jego podejście do analizy snów nazywa się docenianiem snów.

 

Podstawowe kroki tej metody to:

  1. Od razu po przebudzeniu się zapisujesz swój sen, a następnie czytasz go na głos grupie.

  2. Osoby w grupie omawiają Twój sen. Skupiają się na emocjach, które mogłyby czuć gdyby śniły Twój sen.

  3. Opowiadasz i omawiasz prawdziwy kontekst swojego snu.

  4. Ktoś odczytuje Ci Twój sen, dając Ci szansę na dodanie kolejnych szczegółów.

  5. Osoby w Twojej grupie wskazują powiązania między Twoim życiem a snem.

 

Model działania: eksploracja-wgląd-akcja 

 

Clara Hill, profesor psychologii na University of Maryland, napisała 14 książek o psychoterapii, w tym kilka o pracy ze snami. Jej model interpretacji snów łączy śniącego z terapeutą.

 

Podstawowymi etapami procesu eksploracji-wglądu-działania są:

  1. Opowiadasz swój sen terapeucie i razem omawiacie kluczowe obrazy we śnie.

  2. Mówisz o uczuciach jakie wywołał w Tobie Twój sen.

  3. Ty i Twój terapeuta zbieracie spostrzeżenia na podstawie treści Twojego snu.

  4. Twój terapeuta pomaga Ci zastanowić się jak mógłbyś zmienić swój sen, gdybyś miał moc, by to zrobić.

  5. Opierając się na Twoich zachowaniach i zmianach, jakich dokonałbyś w swoim śnie, zastanawiasz się, jak możesz przeprowadzić podobne w swoim życiu codziennym.

 

 

Samodzielna analiza snów 

 

Możesz użyć powyższych sugestii jako przewodnika do samodzielnej interpretacji snów. Oto kilka sposobów, w jakie możesz zastosować dobrze zbadane zasady w swoich snach. 

Uwaga: trzymaj długopis i papier przy łóżku, abyś mógł zapisać swoje sny, gdy tylko się obudzisz.

                  9 typowych snów i ich znaczenie 

 

Pewne tematy nieustannie pojawiają się w snach wszystkich ludzi. Niestety nie ma wielu badań, aby wyjaśnić, dlaczego te motywy są tak częste i rozpowszechnione. Jednak teorie na temat tego, co mają na myśli, koncentrują się na kilku powszechnych interpretacjach. Oto krótka lista snów, których doświadcza wiele osób, wraz z tym, jak często są one interpretowane w kulturze popularnej. 

 

Latanie 

Jeśli czujesz się szczęśliwy latając we śnie, jedną z typowych interpretacji takiego snu jest to, że masz poczucie wolności. Może tak być, ponieważ wzniosłeś się ponad coś w swoim życiu. 

Z drugiej strony niepokój związany z lotem może być powiązany z potrzebą ucieczki od czegoś w Twoim życiu.

Bycie nagim w miejscach publicznych 

Jedną z popularnych interpretacji snu o byciu nagim w miejscu publicznym jest to, że coś w Twoim życiu sprawiło, że czujesz się bardziej narażony lub bezbronny, niż byś chciał. 

Wypadające zęby 

Freud postrzegał taki sen jako symbol związany z utratą mocy. Ale z biegiem czasu ludzie poszerzyli jego znaczenie. Dziś taki sen odczytuje się jako przeżywanie emocje związanych z wszelką stratą.

Być ściganym 

To jeden z najczęstszych koszmarów, których doświadczają ludzie. Jednym z popularnych wyjaśnień jest to, że boisz się czegoś lub kogoś w swoim życiu i chcesz od tego uciec, zamiast stawić temu czoła.

 

Być oszukiwanym 

Niektórzy analitycy snów twierdzą, że te sny są w dużej mierze związane z poczuciem niezadowolenia z jakiegoś aspektu swojego życia lub związku. Możliwe jest również, że ten motyw reprezentuje nierozwiązane problemy związane ze zdradą. 

 

Spóźnienie się na egzamin 

Warianty tego snu o lęku przed testami obejmują odkrycie, że egzamin jest w innym języku lub że zamierzałeś rzucić kurs, ale nigdy tego nie zrobiłeś. Sen taki może odzwierciedlać Twoje  poczucie, że nie spełniasz oczekiwań w jakiejś dziedzinie swojego życia.

Poród

Jeśli jesteś w ciąży lub rodzisz we śnie, może to odzwierciedlać obszar twojego życia, w którym doświadczasz nowych osiągnięć, możliwości lub rozwoju. Ludzie często mają to marzenie, gdy są u progu osiągnięcia lub kamienia milowego. 

 

Odwiedziny osoby, która zmarła 

Sny związane z wizytami lub widzeniem osoby, która już nie żyje mogą być bardzo emocjonujące, ponieważ spotkania często są bardzo realne. Niektórzy uważają, że te sny są jednym ze sposobów, w jakie podświadomy umysł pomaga Ci przetrawić utratę kogoś, kogo kochasz lub kogoś, z kim potrzebujesz zamknięcia relacji/ rozstania. 

 

Jest sparaliżowany lub nie możesz mówić 

Ten sen jest inny niż inne. Badacze snu odkryli zjawisko znane jako REM atonia - krótki okres podczas fazy REM, kiedy Twoje ciało jest sparaliżowane i nie może się poruszać. Naukowcy uważają, że kiedy budzisz się przed zakończeniem fazy snu REM, umysł może wyczuć, że ciało nie jest w stanie się poruszać. W chwilach między snem a przebudzeniem może się wydawać, że to tylko sen, w którym nie możesz się poruszać. 

Jeśli chcesz zgłębić znaczenie swoich snów, możesz pracować z terapeutą, który specjalizuje się w pracy ze snami, spróbować terapii grupowej, aby posłuchać jak widzą Twoje sny inni ludzie,  lub rozmawiać o nich z bliskimi i przyjaciółmi.

Możesz też samodzielnie odkrywać znaczenia swoich snów, korzystając z dobrze zbadanych schematów i zapisków we własnym dzienniku snów. W ten sposób tworząc swój własny sennik. Zapisuj w nim sny, i obserwuj rzeczywistość. Na podstawie obserwacji i powtarzalności możesz zacząć interpretować ich znaczenie.  

Prawdopodobnie nigdy nie będzie prostej odpowiedzi ani teorii, która wyjaśniałaby pełną rolę snu w życiu człowieka. Funkcje biologiczne, poznawcze, psychologiczne - z całą pewnością śnienie pełni ważną rolę w każdej z tych dziedzin. 

 

Podobnie jak spanie tak i  sny są podatne na zakłócenia spowodowane problemami ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Istnieje wiele warunków (a także leków), które mogą wpływać na sny, lub sprawiać, że sny będą trudniejsze i bardziej niepokojące. Depresji i stanom lękowym często towarzyszą koszmary senne, a ich obecność może wskazywać na nasilenie depresji. Badania ​wykazały, że wśród pacjentów z dużym zaburzeniem depresyjnym występowanie częstych koszmarów sennych wiąże się z tendencjami samobójczymi. Osoby, które są w depresji lub lęku, częściej mają stresujące, niepokojące lub przerażające sny, czasami w postaci powtarzających się tych samych obrazów.

Co ma wpływ na jakość i głębokość  snu:

                  LEKI

Istnieją dowody na to, że jeden rodzaj leku powszechnie stosowanego w leczeniu depresji może zmieniać sny. Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI, z ang. selective serotonin reuptake inhibitor) wpływają na sny na kilka sposobów.  SSRI może zmniejszyć przypominanie sobie snów lub zdolność do zapamiętywania snów. Ten rodzaj narkotyku może także nasilać sny. SSRI może również powodować, że w snach będzie więcej pozytywnych emocji. Z drugiej strony odstawienie SSRI może prowadzić do koszmarów, a także nasilać sny. 

 

   

             

 

              NARKOTYK i ALKOHOL 

Narkotyki i alkohol również mogą wpływać na sny. Alkohol zakłóca normalny, zdrowy cykl snu i prowadzi do fragmentacji snu. Wiele osób twierdzi, że alkohol pomaga im usnąć, ale... Spożywanie alkoholu w dużych ilościach i tuż przed snem może wpłynąć i skrócić czas snu REM (to w jego trakcie pojawiają się marzenia senne). Wiele osób sięga po alkohol traktując go jak środek nasenny.  Badania

pokazują jednak, że  alkohol zakłóca sen poprzez wiele mechanizmów, takich jak zaburzenie  architektury snu, wyzwalanie bezsenności oraz przyczynianie się do zaburzeń rytmu dobowego i krótkiego czasu snu (SSD). Alkohol nasila także związane z oddychaniem zdarzenia senne, takie jak chrapanie i desaturacja tlenu, zwłaszcza u osób, u których takie problemy występowały już wcześniej. 

 

Marihuana również zakłóca i zmniejsza sen REM. Badania wykazały, że wycofywanie się z marihuany i kokainy wywołuje dziwne sny.

                        

                         KAWA LUB HERBATA Z KOFEINĄ 

 

 

Kawa wypita na 6  godzin lub mniej przed snem powoduje, że nie zapadasz w głęboki sen NREM, a faza REM (w których pojawiają się marzenia senne) jest zaburzona, przez co nie wypoczywasz wystarczająco w trakcie snu. 

Wiele osób twierdzi, że nie ma problemu z zaśnięciem po wypiciu kawy, i że kawa w ogóle na nich  nie działa. Wręcz przeciwnie zasypiają natychmiast po tym jak spożyją aromatyczny napój. Jednak badania pokazują, że wypicie kawy na 3 lub 6 godzin przed pojęciem spać jest równie złym pomysłem jak wypicie kubka herbaty z kofeiną np. czarnej czy zielonej. W filiżance (200 ml) czarnej herbaty jest ok. 50-80 mg czystej kofeiny,  w takiej samej ilości zielonej herbaty jest od 30-50 mg. Filiżanka kawy o pojemności 200 ml zawiera średnio od 80 do 140 mg kofeiny. Osoby badane faktycznie zasypiały bez problemu. Co ciekawe po przebudzeni nie widziały żadnych różnic, jednak urządzenia monitorujące ich sen pokazywały, że osoby te straciły 1 godzinę snu.

Brak wystarczającej ilości głębokiego snu powoduje, że jesteśmy bardziej zmęczeni. Będąc zmęczonymi sięgamy po kofeinę, żeby się obudzić, a im więcej jej pijemy tym większy robi się problem ze snem. 

Żeby obudzić się rano wypoczętym potrzebujemy:

  1. przespać odpowiednią ilość godzin,

  2. przejść przez fazy snu czyli zapadać w śnie w odpowiedne sekwencje w NREM (sen głęboki) oraz REM (sen, w którym pojawiają się marzenia senne).

Źródła:

1. https://www.healthline.com/health/dreamwork-101-your-wide-awake-guide-to-interpreting-dreams

2. https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleep-newzzz/201502/why-do-we-dream

3. S. Stevenson, Sleep smarter. 21 essential strategies to sleep  your way to a better body, better health, and bigger succes. 2016, Rodale, NY. 

Woman's dreams. Pretty girl is flying in

International Museum of the Baroque

Model interpretacji Hilla ma na celu wprowadzenie poznawczych zmian behawioralnych w życie śniącego - taki rodzaj planu działania  (co i jak robić), oparty na informacjach dostarczonych przez sen.

Woman's dreams. Pretty girl is flying in

International Museum of the Baroque

Zdaniem Ullman, jednym z celów snu jest dostęp do tej części emocji i informacji, których w codziennym życiu możemy nie dostrzegać. Sny mają za zadanie pomóc stać się prawdziwym sobą w realnym życiu, poradzić sobie z  ograniczeniami  narzuconymi nam przez siebie i innych.

Może Cię zainteresować:
bottom of page