top of page

KAC

domowe sposoby na złagodzenie objawów

  • SoundCloud Ikona społeczna
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube
exhausted young Man in bed with coffee,

Domowe metody na łagodzenie objawów kaca są tak samo skuteczne jak specyfiki zakupione w aptece tyle, że dużo zdrowsze. Pomagają pozbyć się bólu głowy, mięśni, mdłości, drżenia rąk czy światłowstrętu. Każda z poniższych metod pomoże złagodzić objawy zatrucia alkoholowego.

 

1. Sok z kiszonej kapusty lub sok z kiszonych ogórków.

Sok z kiszonej kapusty jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych - przede wszystkim witaminy C, witamin z grupy B, oraz potasu, wapnia i żelaza -  w związku z tym bardzo szybko wspomaga uzupełnienie braków witamin i pierwiastków, które zostały "wypłukane" z organizmu przez alkohol. Dodatkowo zawarte w kiszonej kapuście bakterie probiotyczne wspomagają prawidłowe funkcjonowanie flory bakteryjnej jelit. Szklanka soku z kiszonej kapusty wypita na czczo skutecznie i szybko gasi pragnienie.

Podobne właściwości ma sok z kiszonych ogórków.

 

2. Pomidory lub sok z pomidorów. 

Alkohol wypłukuje z organizmu min. potas, w efekcie czego odczuwamy drżenie ciała czy kołatanie serca. Potasu odpowiada za napięcie mięśniowe, przewodnictwo nerwowe czy odpowiedni rytm serca. Aby uzupełnić niedobory tego pierwiastka warto zjeść sałatkę z pomidorów np. z odrobiną soku z cytryny (wit. C) lub wypić szklankę soku pomidorowego, najlepiej sporządzonego ze świeżych pomidorów np. dzień wcześniej. 

 

3. Kwas buraczany.

Kwas buraczany to sok z kiszonych buraków, tak samo jak soki z kiszonej kapusty czy ogórków, uzupełnia niedobór witamin i składników mineralnych w organizmie oraz korzystnie wpływa na proces jego detoksykacji. Aby zmniejszyć uciążliwe skutki zatrucia alkoholem warto pić pół szklanki kwasu buraczanego 3 razy dziennie (najlepiej po posiłku). Możesz też wypić szklankę soku z surowego buraka dla lepszego smaku zmieszaj go ze świeżo wyciśniętym sokiem jabłkowym.

 

4. Mięta i rumianek.

Świeżo zaparzone mięta i rumianek pomogą na "ciężką" głowę i mdłościami, które często towarzyszą podczas kaca. Skutecznie działa też napar z piołunu (10 g suszu zalej 1/2 l wrzątku). Pij 3 razy dziennie.

 

5. Szparagi.

Naukowcy z Institute of Medical Science i Uniwersytetu Krajowego w Korei Południowej twierdzą, że szparagi są lekarstwem na kaca. Aminokwasy i minerały znajdujące się w pędach i liściach młodych szparagów mogą złagodzić objawy kaca, a zjedzone przed zakrapianą imprezą, pomogą uchronić komórki wątroby przed szkodliwymi skutkami metabolizmu alkoholu.

 

6. Miód.

Miód, dzięki zawartości fruktozy oraz enzymów wspomaga metabolizm i oczyszcza zatruty alkoholem organizm. Warto jest pić wodę z miodem i cytryną lub ziołową herbatkę (np. mięta lub rumianek), z dodatkiem słodkiego miodu. Tak przyrządzoną miksturę pij kilka razy dziennie.

 

7. Cytrusy.

Owoce cytrusowe dzięki swoim właściwością dobrze łagodzą skutki zatrucia alkoholowego i uzupełniają niedobory witamin i mikroelementów wypłukanych z organizmu podczas picia alkoholu. Warto pić sok ze świeżo wyciśniętych owoców lub je  jeść.

 

8. Kawa z cytryną.

Nawet jeśli wolisz kawę w tradycyjnym wydaniu, czarną lub z mlekiem, to na kaca najlepsza jest espresso z cytryną. Taka mieszanka faktycznie łagodzi ból co dowiedli naukowcy z kliniki uniwersyteckiej we Freiburgu. Kofeina i kwas cytrynowy blokują powstawanie enzymu regulującego prostaglandyny. Prostaglandyny to hormony, które wspomagają przenoszenie uczucia bólu. 
Badania naukowe dowodzą, że kofeina wspomaga działanie prostych leków przeciwbólowych.

 

9. Howenia słodka  -  Japońskie Drzewo Rodzynkowe.

Używana jest od ponad 500 lat w medycynie chińskiej m.in. na zatrucia alkoholowe, kaca jak i na uzależnienia. W Japonii Howenia znana jest również ze swoich właściwości zdrowotnych, dlatego od wieków stosuje się ją w celu ochrony wątroby. Roślinę wykorzystuje się także na stłuczenia lub zapalenie wątroby. Howenia ma także właściwości moczopędne oraz gaszące pragnienie.

 

10. Jajka.

Pliniusz Starszy na kaca zalecał stosowanie sowich jajek, które są niezwykle bogate w cysteinę – aminokwas umożliwiający syntezę glutanionu, czyli związku zwalczającego wolne rodniki. Trudno dziś o sowie jajka, ale inne dostępne jajka oprócz licznych mikroelementów i witamin zawierają także cysteinę, która wspomaga odtruwanie organizmu. Warto więc na śniadanie lub obiad zjeść kilka jajek.

Cysteina jest również w świeżej rybie np. soli, parmezanie czy orzeszkach pistacjowych.

 

11. Nawodnij organizm.

Alkohol działa na przysadkę mózgową, hamując działanie wazopresyny – hormonu, który przeciwdziała odwodnieniu. Dlatego koniecznie nawodnij organizm, najlepiej pijąc duże ilości wody z cytryną i miodem dzięki czemu uzupełniasz niedobór witaminy C oraz glukozy.  

 

 

Jeśli zastanawiasz się ile czasu potrzeba aby organizm uwolnił się od alkoholu poniżej orientacyjna tabela.

 

Może Cię zainteresować:
bottom of page