top of page
Żyworodek2.jpg

ŻYWORÓDKA

jedna roślina wiele zastosowań 

Żyworódka jest niczym domowa apteczka, o znacznie szerszym zastosowaniu niż aloes. Ze względu na jej walory lecznicze powinna znajdować się w każdym domu. Można używać (wewnętrznie i zewnętrznie) w formie okładów z liści, soku, soku konserwowanego spirytusem. Kalanchoe Daigremontiana zawiera duże ilości witaminy C, mikro- i makro elementy tj.: mangan miedź, selen, glin, krzem, potas, wapń, żelazo. Roślina lecznicza działająca bakterio-, grzybobójczo. Wykazuje właściwości regenerujące, przeciwzapalne i immunostymulujące. 

 

Zastosowanie Żyworódki Pierzastej

  • angina, katar; 

 

  • zapalenie spojówek; 

 

  • trudno gojące się rany; 

 

  • kurzajki, grzybice; 

 

  • stany zapalne, stłuczenia; 

 

  • odleżyny, wrzody; 

 

  • swędzenie skóry; 

 

  • stabilizuje poziom cukru; 

 

  • na zmęczone stopy; 

 

  • przykry zapach stóp; 

 

  • zgaga, przykry zapach z ust (mimo zdrowych zębów); 

 

  • bóle głowy, bóle reumatyczne; 

 

  • egzemy, obrzęki; 

 

  • trądzik, liszaje; 

 

  • oparzenia, ukąszenia; 

 

  • paradontoza, nadwrażliwe dziąsła.

Zastosowanie zewnętrzne

 

1. Wszelkie uszkodzenia powierzchniowe skóry, głębokie zranienia cięte i szarpane, blizny pooperacyjne, pęknięcia poporodowe, pęknięcia sutków itd.

 
Przemywamy lub przykładamy czystym sokiem z liści lub nalewką spirytusową.

 


2. Oparzenia skóry

Kilka razy dziennie przykładamy gazik nasączony sokiem 

 


3. Wrzodziki, trądzik, wągry 

Przecieramy nalewką spirytusową rano i wieczorem

 


4. Ropne chroniczne wycieki 

Rano i na noc przykładamy tampon z waty nasączony nalewką lub świeżym sokiem. Dodatkowo pije się po 20 kropli soku dwa razy dziennie

 


5. Długo niegojące się rany 

Leczy się podobnie jak ropne wycieki dodatkowo pijąc 3 razy dziennie po 20 kropli wyciągu z kasztanowca

 


6. Egzema 

Świeżo wyciśniętym sokiem przecieramy chore miejsce kilka razy dziennie. Chore miejsce dodatkowo smarujemy maścią lub kremem z żyworódki.

 


7. Łupież

Co dwa dni nacieramy skórę głowy sokiem lub nalewką.

 


8. Brodawki

Przykładamy wacik nasączony sokiem lub nalewką. Na noc nakładamy opatrunek z soku lub sam liść bez błonki. Zabiegi powtarzamy aż do zniknięcia brodawki.

 


9.Piegi

Przecieramy sokiem lub nalewką aż do wybielenia.

 


10. Gangrena (jak i choroba Bürgera)

Na noc przykładamy tampon nasączony sokiem. Rano i w południe smarujemy się sokiem lub nalewką. Dodatkowo należy 3 razy dziennie pić 20 kropel soku żyworódki i 20 kropek wyciągu kasztanowca.

 


11. Reumatyzm

Kilka razy dziennie wcieramy sok lub nalewkę w bolące miejsce. Dodatkowo należy 3 razy dziennie pić 20 kropel soku lub zjadać liść (bez błony) odpowiadający dawce.

 


12. Zapalenia stawów

Dwa razy dziennie przykładamy kompres nasączony sokiem lub nalewką

 


13. Bóle głowy

Czoło i skronie smarujemy sokiem lub nalewką rano i wieczorem. Dodatkowo należy 2 razy dziennie pić 20 kropel soku lub zjadać liść (bez błony) odpowiadający dawce.

Uprawa

Żyworódka Pierzasta najlepiej rośnie w żyznej, ogrodniczej ziemi z dodatkiem piaszczystej ziemi kaktusowej. Mając na uwadze spożywanie liści, roślinę należy zasilać wyłącznie naturalnymi nawozami np. produktem hodowli dżdżownic, obornikiem. Jest to roślina, która lubi ciepło i pełne słońce. Podlewanie w zależności od nasłonecznienia - nie doprowadzać do przesuszenia (choć roślina wytrzymuje nawet ponad tygodniowy brak podlewania). Zimą roślina powinna odpocząć, spowolnić wzrost i zebrać siły przed wiosną. Nie należy nawozić jej już od jesieni, powinna stać w chłodniejszym miejscu (ale nie mniej niż 15 stopni C i nie w przeciągu otwartego zimą okna). Od wiosny ponownie zaczynamy nawożenie. Doniczka powinna być głęboka i szeroka - ze względu na spadające rozmnóżki. Nie lubi nadmiaru wody, gdyż powoduje to gnicie korzeni, podlewać należy ją więc umiarkowanie. W zimie powinna przebywać w dobrze oświetlonych miejscah (np. na parapetach okiennych). W lecie można ją wynieść na balkon. Gdy nadmiernie wyrośnie, staje się brzydka, w związku z czym należy ją wcześniej przez rozmnóżki rozmnożyć, a stare egzemplarze wyrzucić. Rośnie dobrze w każdej żyznej ziemi, nie powinna ona tylko być ciężka, gliniasta. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiatostan, by nie wytwarzały się nasiona (wyglądają nieładnie, a ich wytwarzanie osłabia roślinę). Rozmnaża się ją poprzez rozmnóżki, które doskonale ukorzeniają się.

 

 

Żródło:

http://zyworodka.npx.pl

Zastrzeżenie:

W przypadku każdego rodzaju zaproponowanego na tej stronie zabiegu, lekarstwa lub przepisu na kosmetyk do pielęgnacji, zawsze rób test aby sprawdzić, czy skóra nie jest uczulona na którykolwiek ze składników preparatu lub skonsultuj się z lekarzem czy proponowane tu zioła i rośliny nie zaszkodzą Ci. Ten wpis służy celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest to porada lekarska. Jeśli skóra lub organizm nie reaguje dobrze na któryś z preparatów zaproponowanych w przepisie należy przerwać jego stosowanie.

bottom of page